Hlavní navigace

Dobrý den, tak já bych chtěl laptop s Linuxem...

19. 3. 2006 0:19 František Fuka

Po peripetiích s pamětí pro můj starý laptop koketuji s myšlenkou, že bych si přece jen pořídil nový. A chtěl bych na něm opět provozovat Linux.

Problém není v tom, že nechci platit za Windows. Budu na laptopu provozovat mj. hudební software, který je Windows-only, takže jsem ochoten do Gatesova zla investovat (a poprvé v životě začít používat jeho novější produkt než Windows 98).

Problém je v tom, že nenacházím obchod, kde bych mohlo zakoupit notebook, na kterém mám zaručenu funkčnost Linuxu, tj. na kterém by mi fungovala 3D akcelerace, správné mixování zvuku, sleep mode, Bluetooth, WiFi, čtečka karet, modem…

Narazil jsem na pár nabízených laptopů s už předinstalovaným Linuxem, u kterých předpokládám (snad ne naivně), že výše uvedená kompatibilita bude zaručena, ale je jich jen pár a žádný z nich nevyhovuje mým potřebám (aspoň 512MB RAM, aspoň 60GB harddisk, WiFi, Bluetooth).

Jsem si jist, že na mnoha nabízených laptopech by mi Linux po troše snahy uspokojivě fungoval (se dvěma cizími jsem tohoto stavu dosáhl), ale zdá se, že zaručit mi to nikdo nemůže. A na reklamaci „ale víte, na linux-on-laptops.com tvrdili, že by mi to fungovat mělo“ asi těžko nějaký prodejce přistoupí.

Opravdu je o Linux na laptopech tak malý zájem, že nikoho v ČR (resp. někde, kde budu mít po koupi plnou záruku) nenapadlo pochlubit se „zaručujeme vám, že všechen hardware tohoto notebooku je podporován v Ubuntu 5.10“?

Sdílet