Věc, která vám může připadat skvělá nebo strašidelná, podle toho, jaký filosofický přístup zastáváte k utajení svých osobních dat:
Google nyní umožňuje, aby na jejich serveru byla uchovávána kompletní historie všech vámi navštívených stránek, a to včetně jejich obsahu. To všechno je samozřejmě fulltextově prohledávatelné (tedy včetně obsahu oněch stránek!).
Celé to vyžaduje mít nainstalovaný Google toolbar, o který jsem se hezkých pár měsíců nezajímal a tudíž jsem byl příjemně překvapen, že je nyní o něco užitečnější a konfigurovatelnější.
<kvoť>(…uchovávána … a to) včetně jejich obsahu</kvoť>
Eh?! Ještě jsem to nezkoumal, ale to ode mě opravdu odchází na servery google *obsah* stránek z webů kam jsem zalogovaný? Nebo mi google kopíruje session, spoofuje moji IP a stahuje prohlížené paralelně se mnou? To by byl celkem mazec :)
(Nebo je tou větou míněno prostě to, že je to provázené s googlí cachí a už hotovými indexy? To jest: jenom tím, co vidí a cachuje 'z venku' robot…)
[16] jistě, to je naprosto jasné. Mě ale zarazila myšlenka z (citovaného) druhého odstavce postu, podle které se *všechno*, co si takto prohlédnu, **fyzicky** přenese na servery google, aby to tam pro mě (a jistě i agenty tajných služeb, mimozemské civilizace a inteligentní plísně) bylo následně prohledávatelné.
Jak správně pravíš, technicky to možné je; já jsem chtěl jenom vyjádřit rozpaky nad suchým konstatováním, že se tak skutečně děje.
Spíše bych čekal že se posílají pouze URL a počítá se s tím, že stránky, které si zrovna prohlížím, jsou stejné jako ty, které vidí googlebot (Chápu že už jenom tenhle princip v průměrném paranoikovi vzbouzí solidní paniku). Ale to může fungovat pouze u skutečně *veřejných* stránek. V momentě, kdy se zaloguji do jenom trochu rozumně koncipovaného privátního systému, stává se to, co já vidím, vázané na sešnu (jejíž hlavní účel je aby byla přenositelná co možná nejobtížněji...). Obsah těchto stránek se potom na google může dostat buď tak, že si google ode mě moji session 'půjčuje' a browsí paralelně se mnou (což myslím naprogramovat by byl pořádný kus hackeřiny), nebo prostě a jednoduše přeposílat *veškerá* data z browseru na servery googlu. To by v neposlední řadě obnášelo dvojnásobný traffic ve chvílích, kdy browsím skutčně 'secure' webem.
Tak mě zajímá, jak se tedy věci ve skutečnosti mají.
Žeby ty představy o obřích nadnárodních korporacích znajících vaše životy nebyly jen fikce :-?
Mě osobně se to tedy nelíbí a to ani pro mé osobní potřeby, když si nepamatuji kde jsem byl tak to asi tak důležité nebylo a pro stránky co už neexistují jsou věci jako waybackmachine.
Vše je řečeno na www.fuxoft.cz
Přečteno 90 858×
Přečteno 83 493×
Přečteno 41 312×
Přečteno 37 358×
Přečteno 36 881×