Hlavní navigace

Puštík a autorské poplatky

26. 11. 2007 15:38 (aktualizováno) tester

Především děkuji všem za poučné komentáře pod minulým příspěvkem „Kde končí autorské poplatky“. Jednalo se mi o to, kdo si rozděluje autorské poplatky z datových nosičů. Filmy a hudbu si můžeme kopírovat pro vlastní potřebu, takže proto prý platíme těmto autorům. Divím se, že se neplatí ještě poplatek za lidskou paměť. Třeba moje přítelkyně zaspívá z paměti přes několik set českých a anglických písní a bez chyby. To já neumím a tak musím použít mp3 přehrávač a pěkně zacvakat. Příjde mi to uhozené. Je to silně nesystémové opatření. Filmový a hudební průmysl se snaží tím vykompenzovat svoji neschopnost přizpůsobit se webovým technologiím. Navíc při současném poklesu ceny za giga byte za chvíli bude poplatek vyšší než samotné medium.

Ostatní autoři jsou asi nějaká nižší kasta. Uvědomil jsem si, že autorů, kteří se mohou ocitnout na CD jsou mraky. Nejsou to jen programátoři. Jsou to i fotografovové, malíři a spousta dalších. Zde jsem foťákem odcizil jedno autorské dílo:

od známého autora (já ho znám)

No a teď až si všichni puštíka nahrají na disk, tak malíř dostane houby. To místo na disku má předplacené: Karel Got, Lucie Vondráčková, Lucie Bílá, Jan Svěrák a další. Vážení umělci a autoři, není Vám to blbý? Puštík je smutný.

Jste pro zrušení autorských poplatků u datových nosičů?

Sdílet

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).