Malé zamyšlení na chlazením zmrzliny, ohříváním vody, tepelných čerpadlech a elektřině pro internetové servery.
Akt první:
V mém bývalém bydlišti Brně-Slatině je mrazírna odkud, tuším, Algida rozváží své zmrzliny a jiné ledové výrobky. Již nějakou dobu se tamní radnice zaobírá myšlenkou postavit vedle mrazírny veřejný bazén. Totiž: při mrazení vzniká odpadní teplo. Naopak bazén potřebujete vyhřívat. Pokud tyto dvě zařízení propojíte, tak v podstatě jedno z nich má provoz zadarmo (alespoň co se tepla týče).
Akt druhý:
Jak všichni víme, mají Microsoft, Yahoo a Google serverové farmy zvíci fotbalových hřišť. A ty potřebují elektřinu. Hodně elektřiny. A tak se tyto firmy rozhlíží, kde je levnější elektřina a kam přesunout své nenasytné počítače. V jejich případě totiž uspořený cent na kilowathodině znamená miliony dolarů ročně. Mimochodem i český Seznam začíná řešit podobné problémy.
Akt třetí:
Velká energetická položka každé serverovny je chlazení. (Chvíle přemýšlení…) Co takhle si vzít příklad od zmrzlinářů a postavit serverovny vedle nějakého zařízení, které teplo naopak potřebuje a musí si ho samo draze vytvářet? Co takhle postavit serverovnu vedle teplárny a pomocí tepelného čerpadla odvádět teplo tam? A samozřejmě si nechat proplatit nějakou odměnu za vygenerované teplo. Nebo charitativně vyhřívat nějaký veřejný bazén jako to chtějí dělat zmrzlináři.
[1] Na 120 zrovna ne. Staci kdyz teplotu o neco zvysite a zbytek se doohreje klasicky.
[2] No ja to takto resim doma. Ale mam jenom tri pocitace, takze to staci jenom na muj byt. A mohu rict ze usetreni za teplo neni nezanedbatelna castka a plne pokryje naklady na nedoplatek za elektrinu. Proste jsou to takove male primotopy, ktere i neco pocitaji. (Proc jsem si zrovna ted vzpomel na inteligentni toaster?)
A co takhle teplo vytvořené počatači přeměnit pomocí tohodle http://technet.idnes.cz/elektricka-energie-z-lidskeho-tela-o-krok-blize-matrixu-pia-/tec_checktech.asp?c=A060515_144543_tec_checktech_NYV na elektřinu?
Přečteno 9 588×
Přečteno 8 335×
Přečteno 6 192×
Přečteno 5 939×
Přečteno 5 402×