Od doby studií pozoruji se závistí růst rychlostí internetu v akademické sféře. Nedávno jsem si ale uvědomil, že tu rychlost ke které jsem obdivně shlížel při mém nástupu na univerzitu v roce 1995 už mám několik let doma. A dokonce větší.
To co mají k dispozici dnes univerzity se časem protlačí i mezi obyčejné uživatele. Jenže kdy? Tak jsem se vrhl na vytvoření tabulek a grafů.
Data z akademické sféry jsem převzal z brněnského ICS a porovnal jsem je s rychlostí mé domácí přípojky.
První graf sem ani nebudu vkládát. Nic z něj nešlo přečíst, protože porovnávat současných 2,5Gbps s 6 Mbps opravdu nemá cenu, protože historické hodnoty se skoro neodlepily od osy X.
Pak jsem si hodnoty rychlosti zlogaritmoval…
Na ose Y je desitkovy logaritmus rychlosti.
Zajimavé. Je vidět, že nemám tak rychlý růst jako ICS, ale jinak ta křivka vykazuje jisté podobnosti. A pokud ji dobře interpretuji, tak v roce 2010, tj. za čtyři roky bych mohl mít doma gigabitovou přípojku! Nějak se mi tomuhle nechce věřit. Ovšem to, že jsem měl před 4 roky vytáčené připojení o rychlosti 54kbp se mi teď zdá také neuvěřitelné. Tak proč ne? Už se teším.
P.S. Bydlím ve velkém městě, kde se ISP předhání s nabídkami. Je mi jasné, že v této republice existují oblasti, kde budou za čtyři roky vděčni za jiné připojení než je komutované.
Graf je to peknej, kdyby Vás to zajimalo, tak se pomalu protlacuje optika do domu, ktera uz ted nabizi 100Mbit/s za 1300kč - jedinej problem je ze neumi vyuzit metalickejch rozvodu (jak by taky mohla) jako adsl, ale musi se proste polozit do zeme, coz je hoooodne drahy. Nicméně i tohle nas jednou ceka.
Přečteno 9 588×
Přečteno 8 337×
Přečteno 6 192×
Přečteno 5 939×
Přečteno 5 402×