Tuhle otázku si položil Martin Lisewski a dokonce šel i dál a ptá se zda se může bránit: Can the Internet cope with stress? [PDF].
To že internet jako celá entita může navenek projevovat známky intelegence považuji osobně za téměř fakt. Každý počítač docela přesně odpovídá modelu neuronu a už ze 100 neuronů jsme schopni postavit neuronovou síť s inteligencí sekretářky. Co teprve když se propojí 500 milionů počítačů alias buněk? Což je odhadovaný stav z letošního únoru.
To že něco má inteligenci by asi ani tak nevadilo (pan Sponka už stojí frontu). To ponechme psychologům aby nejdříve definovali co je to sebeuvědomění… Ale může se internet bránit? Brátit se může teoreticky bez toho, aby si uvědomoval sám sebe (obrané mechanismy mají i některé rostliny). Jak se může bránit virtuální v podstatě nehmotná entita? Zkusil jsem přemýšlet co se stane, když přeseknete optický kabel. Někde se rozbliká kontrolka, operátor někam zavolá (taky po síti) přijede auto a technici kabel opraví a vám vynadají. Je to reakce lidí, nebo už je to obranný mechanismus internetu? Mozek se taky nebrání sám, ale dává pokyny končetinám k protiakci. Možná je chybou že si pod obranou představuji klasickou obranu, tak jak by se bránil normálni člověk (souboj, revolery, dneska i právníci). Jenže pokud klasifikujeme internet jako inteligentni entitu, tak ta je postavena na úplně jiných principech než my. Žádná DNA, žádné lidské tvary. Velikost entity 40 tisíc km…
Martin Lisewski se pokusil vymyslet pokus, který by zkusil ověřit, zda se umí internet bránit (což neimplikuje inteligenci). Hypotéza je zda se nám podaří odpojit významné množství počítačů od internetu. Tady je první kámen úrazu. I pouhé jedno procento počítačů-uzlů představuje pět miliónů počítačů. Tedy stejné množství jako je účastníků v Seti@Home projektu. A jedno procento bych ani osobně nepokládal za významné. Nejdříve definuje nějaké kontrolní postupy, což je nezajímavé, kdyžtak si to přečtěte sami. Ale nakonec přijde to zajímavé. Ve stejný okamžik iniciovat shutdown počítače (tedy nikoliv tvrdý power off) a sledovat zda nastane v sledovatelná část počítačů, kterým se ten shutdown nepovede a tím pádem ani nedojde k jejich odpojení od sítě. Pokud by takových počítačů bylo více, tak bychom to mohli vyhodnotit jako obranný mechanismus.
Jak už jsem řekl, tak obrana nemusí znamenat, že k vám vtrhne komando a dá vám ránu baseballovou tyčí. Klidně to může být nenadálý email, který si budete chtít přečíst. Nebo něco jiného. Cokoliv.
Už musím končit. Přišel mi mail, že v tablespace už není místo a jdu to opravit.
trochu jinam, ale tenhle zapisek mi to pripomnel:
Orson Scott Card: Enderova hra
nebo v tomto pripade spis dalsi tri pokracovani (Mluvci za mrtve, Xenocida a Děti ducha) tohoto skveleho romanu.
Tady dal autor vzniknout entite zijici ve spojich mezi pocitaci napric celou osidlenou galaxii, ktera vyuziva kapacity propojenych pocitacu.
Pekny nesmysl. To ze neceho je hodne a je to spojene neimplikuje samovolny vznik neceho "nad tim". Je to jen zbozne prani a nase nevedomost toho, ze nevime co je vedomi a jak vznika. Problemem je i definice inteligence natozpak vedomi.
A co by mel byt podle Vas ten vedomy Internet? Ten kabel co mi vede ze zasuvky? Muj pocitac? Prepinac nebo router na pateri? Prevodnik? Webovy server? Nebo ze by to byl software? Ktery konkretne?
Vsecho je to o lidech, lide nastavuji pocitace, lide opravuji poruchy a lide pouzivaji pocitace. A pocitac bez programu je mrtvy nastroj i kdyby jich bylo spojeno 100 bilionu.
To co navrhuje Lisewski je opet o lidech. Overil by pro kolik lidi je internet natolik uzitecny, ze v tom case(navrhuje 15m) kdy prohlasili, ze ho nebudou pouzivat, zjisti ze ho preci jen pouzivat chteji a rucne zabrani shutdownu sveho pocitace. Co je na tom za obranny mechanizmus internetu? Je to mira uzitecnosti internetu. Stejne tak mohu merit uzitecnost aut, kdy lide navzdory prohlaseni, ze dnes nevyjedou preci jen auto pouziji.
Jaké vědomí obsahuje jednotlivá buňka? Existuje nějaké vědomí pro mrtvého člověka? Embryo?
Jaký je rozdíl mezi souborem primitivních buněk s primitivními chemickými reakcemi a jednotlivým počítačem?
Tady jde spíš o vlastní definici vědomí, protože zatím je založená na způsobu komunikace a my umíme komunikovat jen s jednotlivou částí celého internetu, vytvářet zanedbatelné vzruchy. Možná "bytost internet" existuje, ale taky netuší jak komunikovat nebo ani netuší nic o existenci čehosi jako lidé (přenos informací může vnímat stejně jako vnímáme jednotlivé chemické procesy v našich buňkách - vůbec).
Já tenhle text hodnotím jako fantazii bez jakékoliv souvislosti s realitou. To, že je něco s něčím propojeno, jak již píše Zdeněk v [4], vůbec nic neznamená, to bychom mohli spekulovat o tom, jakou inteligenci má ropovod Družba nebo evropská elektrická přenosová síť. Internet vytváří jenom jakýsi prostor s metrikou danou např. dobou ping odezvy, ve kterém se teprve rodí život. Ten zatím nedisponuje inteligencí (viry, červi), ale střezte se okamžiku, kdy budou programy tak děravé, že informace v takových kódech budou moci bobtnat a budou schopny mutace. Pak se internetem budou plazit virtuální žížaly a časem možná dinosauři. Ale nebojte se, protože člověk vždycky pro takové potvory bude Bohem stvořitelem, který tomu internetovému prostoru vládne, nemůžu nás budoucí i-lidé ovládnout i kdyby chtěli.
BRWK:
Vasi jistotu bych rad mel, bohuzel nemam a jako priklad pouziji jednu vec, ktera mi aktualne vytanula z pameti a hodi se mi.
Zkuste dohledat, jak "daleko" od 3. svetove (jaderne) valky jsme byli v roce 1980 ci 1981, kdy americky system vyhodnotil polarni zari jako odpaleni raket SSSR. Zkuste dohledat, jak nakonec bylo toto pomyleni systemu odstraneno a jak se veskere takove systemy modifikovali, aby k podobne situaci nemohlo dojit.
Internet stoji na lidech. Clovek je tvor chybujici a omylny a vetsinou neni sto dohlednout dusledku svych cinnu a rozhoduti.
Přečteno 9 615×
Přečteno 8 369×
Přečteno 6 210×
Přečteno 5 966×
Přečteno 5 423×