Hlavní navigace

Jankův blog - Témata označená nálepkou Technologie

  • Stodolarový notebook za 176$ s Windows?! Další kachna...

    O projektu One Laptop Per Child se v poslední době objevilo několik zkreslených zpráv, aprílovou korunu nasadil Ondřej Lavička článkem Stodolarový notebook do rozvojových zemí bude mnohem dražší, kde například v perexu tvrdil, že notebooku bude také SD slot, aby bylo možné spouštět Windows… Věc se má poněkud jinak, připravuje se nová generace s výkonnějším procesorem AMD Geode LX místo GX a s větší pamětí flash 1 GB místo 512 MB…
    5. 5. 2007 14:48 (aktualizováno)
  • Microsoft Silverlight: nový anti-flash

    MS představil v Las Vegas na Mix '07 další kamínek do mozaiky technologie .NET: Microsoft Silverlight is a cross-browser, cross-platform plug-in for delivering the next generation of .NET based media experiences and rich interactive applications for the Web. MS Silverlight 1.0 Beta je zatím ke stažení pro dvě platformy…
    2. 5. 2007 17:27
  • Domácí superpočítač s výkonem 250 GFLOP

    Společnost TYAN představila model T-650QX, tedy cluster s pěti dvouprocesorovými deskami s deseti čtyřjádrovými procesory Intel Xeon L5320 o frekvenci 1,86 GHz. Díky jejich spotřebě 50 W má celý superpočítač příkon jen 1400 W a můžete ho připojit do standardní zásuvky. Plných 40 procesorových jader je možná oproti speciálům mírně bržděno sběrnicemi, ale cena začíná na pouhých 20 tisícovkách USD…
    22. 3. 2007 14:22
  • FOReVER 8 - 8bit party - ode dneška v Trenčíně!

    Dnes začíná největší třídenní 8bitová akce ve střední Evropě s mezinárodní účastí legend 8bitových scén, tedy Atari, Commodore, ZX Spectrum a dalších. Vraťte se zpátky o plus minus dvacet let! Podrobnosti naleznete na forever.zerote­am.sk/ nebo v článku 8-bity prežijú všetko – Forever 8.
    16. 3. 2007 12:30
  • Chcete zpomalit sve aplikace? Kupte si Vista...

    Před více než dvaceti lety tvrdili mí kolegové programátoři, že dokáží zpomalit chod libovolného programu dle libosti. Nejsou určitě sami, ale i když titulek přehání, vystihuje s nadsázkou jisté porodní bolesti tvůrců nové verze MS Windows. Důvod je zřejmě v přechodu na 64bitové procesory, nepříliš optimalizované ovladače pro OpenGL a evidentně pro MS Windows Vista nejsou 32bitové aplikace to nejdůležitější…
    10. 2. 2007 16:30
  • Protesty proti schválení OOXML jako ISO standardu

    British Standards Institute (BSI) vznesl námitku proti zrychlenému přijetí OOXML firmy Microsoft jako ISO standardu, zároveň protestovaly i další národní úřady včetně českého. Zatím jde o námitky k samotnému procesu zrychleného přijetí, v další fázi mohou členové ISO dávat námitky ke konkrétním částem specifikace OOXML. Výzvy, jako byla i zmíněná v blogspotu FFII je proti zrychlenému přijetí OOXML firmy Microsoft za ISO standard, se tedy neminuly účinkem. V hlasování byl poměr 19:15 proti/pro.
    8. 2. 2007 11:29 (aktualizováno)
  • FFII je proti zrychlenému přijetí OOXML firmy Microsoft za ISO standard

    Foundation for a Free Information Infrastructure rozeslala otevřený dopis všem delegacím Mezinárodní organizace pro normalizaci (ISO), ve kterém uvádí rozpory, kvůli kterým by 6000stránková specifikace OOXML (ECMA-376) firmy Microsoft neměla být přijata v urychleném řízení (Fasttrack). Tento návrh poškozuje přijetí existujícího ISO 26300 standardu (OpenDocument), který téměř totožné funkce popisuje na pouhých 600 stránkách.
    5. 2. 2007 16:34 (aktualizováno)
  • Jak bude fungovat americký radar v Česku. Ochrání nás? Ne, ale zaruší!

    PR články na podporu této šílenosti se objevují prakticky ve všech médiích a zatím se nikdo nezeptal odborníků na to, co všechno udělá radar pracující v kmitočtovém pásmu 8 až 12 GHz s impulsním výkonem cca 200 kW. Přikladem žurnalistické bezradnosti je třeba dnešní článek Jak bude fungovat americký radar v Česku. Ochrání nás? Papouškuje jen neověřené a špatně přeložené PR kecy…
    24. 1. 2007 14:43
  • Thin client WYSE s výstupem na dva monitory: padla další bariera?

    Stále více považuji rok 2007 za rok tenkých klientů, protože výkon nízkoenergetických SoC procesorů se dostal na úroveň kancelářských PC z přelomu tisíciletí a ceny flash pamětí v posledním roce neuvěřitelně klesly. Faktorů je samozřejmě více: dostupnost gigabitových LAN, miniaturizace (po Ethernetu napájený thin client se vejde i do elektrické zásuvky), vývoj OLPC… Taiwanští či jihokorejští výrobci nabízeji desítky nejrůznějších krabiček s cenami i hluboko pod 100 USD při hromadném odběru.
    19. 1. 2007 8:00 (aktualizováno)
  • Microsoft si přivlastnil dva roky starý nápad z české vesnické základní školy nebo jde o náhodu?

    V roce 2004 jsem se podílel na vývoji systému pro ovládání PC pomocí více myší ve třídě na Základní škole Lipová-Lázně, Bluetooth alternativu jsme pro vysokou cenu zavrhli a ve spolupráci se společností Bingz byl vyvinut systém s podporou desítek USB myší. Systém se pak rozvíjel do bezdrátové podoby www.multimice.cz, obě verze, USB i bezdrátová, byly vyvíjeny a financovány v rámci projektů Státní informační politiky ve vzdělávání (SIPVZ)…
    25. 12. 2006 19:30 (aktualizováno)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).