Poslední dobou se často diskutuje o online operačních systémech (online OS). Nejsou náhodou předky opravdového online OS se vším, co k němu patří?
Online OS se většinou snaží napodobovat vzhled Linuxu nebo i Windows a bývají open source – zdarma. Nepředstavujte si ovšem online OS jako operační systém, který máte nainstalován v pc. Problémy jsou nedostatek aplikací a hlavně uzavřenost v prohlížeči.
Nyní vám jeden zdařilý projekt doporučím…
EyeOS pochází ze Španělska, kde ho stvořili tři kamarádi, kteří chtěli mít svá data všude, kde je internet. A tak vznikl v té době unikátní projekt.
Postupem vývoje se EyeOS dostal až do nynější verze 1.0 Dahlia. Můžete si zde prohlížet fotografie, poslouchat hudbu, hrát hry, procházet internet a mnoho dalšího.
Zaregistrovat se můžete přímo v přihlašovacím poli.
Je Google také online OS?
Google lze také chápat jako online OS i když v trochu jiném významu. Nabízí možnost ukládání fotografií, videa, úpravu dokumentů a tabulek…
Závěr
Online operační systémy jsou jistě zajímavé, ale zasloužily by si osvobození od webového prohlížeče. Jak si s tímto problémem poradí ukáže čas.
řekl bych, že tohle (eyeOS) je ta horší cesta. není přece potřeba mít v prohlížeči celej "operační systém", když už jeden kompletní běží právě kvůli tomu prohlížeči :-). naopak google a to, co nabízí (reader, docs & spreadsheets, maps, picasa atd.), je lepší a čistší. máte jednu aplikaci, přes prohlížeč ji máte všude a o data se postará strejda G.
každopádně je ale opravdu lepší mít data a aplikace hezky u sebe na desktopu, to mi ještě dlouho nikdo nevymluví.
Co si autor představuje pod slovním spojením "napodobovat vzhled Linuxu"? U Windows budiž, tam jsou aspoň jen 2-3 ve větším měřítku používané verze a každá má jasně daný defaultní vzhled (i tak si ho ale řada uživatelů změní). Ale u Linuxu? Tam se defaultní styl desktopového prostředí (kterých je navíc několik) mezi jednotlivými distribucemi liší a často tak výrazně, že opravdu netuším, co je to vlastně ten "vzhled Linuxu"…
Přečteno 5 677×
Přečteno 5 509×
Přečteno 4 454×
Přečteno 4 377×
Přečteno 4 309×