Podívejte se na tyto rozkošné reklamy. Jsou z roku 1993 (tedy před rozšířením Internetu a World Wide Webu) a snaží se nám vysvětlit, jaký bude svět budoucnosti díky telefonní společnosti AT&T.
Je překvapivé, jak dobře se strefili. Mnohé z toho dnes skutečně máme a většinou to vypadá lépe, než v jejich reklamě. Jenom to není díky AT&T…
[7] Otázka zní, za 13 let kde? Pokud jde o tento region, tak se staci podivat treba do Japonska a uvidime, kam se ani za 13 let nedostanem ;-) jinak globalne, treba miniaturni pocitace, ovladani cele domacnosti na dalku, auta, ktera vas zavezou, kam si jen reknete, inteligetni roboti jako partneri ci spolecnici v domacnosti ;-), nanoboti hlidajici vase zdravi, dobyvani jinaych planet apod. Fantazii se meze nekladou...
[7] Za 13 let budou - geneticky cílené léky, silniční MHD řízená automatem, robotické zbraně, 100% rozpoznávání řeči počítačem (aspoň v angličtině), téměř stoprocentní automatický překlad nepoetických textů, kombinace předchozích dvou věcí umožní překlad telefonického rozhovoru dvou lidí hovořících různými jazyky v reálném čase, generování zcela fotorealistické grafiky v reálném čase, nanotechnologie na každém kroku.
Řekl bych lék nebo vakcína na většinu druhů rakoviny, ale tím se nejsem jistý.
Jo a je na 99,9% jisté, že tyhle technologie nepřinesu já :)
[11] Eso, souhlasil bych jen realtimovou fotorealistickou grafikou. Ty leky by musely existovat uz dneska, aby se do 13 let stihlo testovani, protoze by to byl (asi) zcela novy pristup nez u dosavadnich leku. Automaticky preklad i rozpoznavani reci se sice uz 20 let vazne v praxi pouziva pro omezene tematicke okruhy, ale k obecnemu automatickemu prekladu se vsichni stavi pesimisticky a kdyby se to melo stihnout behem 13 let vyresit, tak by to chtelo mit ted alespon nejaky naznak.
Pekny :-) I kdyz... V roce 1993 byly prenosy dat uz tak daleko, ze bylo jasne, ze aplikace uvedene v reklame jsou ciste kvantitavni zalezitosti - az bude prenos dat dostatecne levny. Analogova mobilni sit fungovala uz nekolik let, GSM se prave rodilo, ve Francii jejich "minitel" taky fungoval.
I tak se netrefili - videotelefonie se proste neprosadila (v masovem meritku) protoze ji lide nechteji. A podle jejich predstav mely tyto sluzby zprostredkovavat nejspis telekomunikacni spolecnosti.
[11] Rozpoznavani reci funguje v anglictine slusne v aplikacich, kde jsou omezene hlasove vstupy - napriklad u hlasovych automatu pro objednavani letenek. V cestine ale ani to ne.
[13] Vsak ty leky existujou. - http://en.wikipedia.org/wiki/Pharmacogenomics
Treba prekladove nastroje Googlu jsou imho ten naznak.
predpovedet kde budeme za 13 let ?
no ... v prdeli
globalni oteplovani (roztani Gronska),
valka o suroviny s Cinou,
mene deti a duchodova krize,
mnohem vice homelessu, lidi na hranici existencniho minima,
silnejsimi alergiemi potrpi misto soucasnych 30% cela populace
...
jo panove, v prdeli :-)
|| Treba prekladove nastroje Googlu jsou imho ten naznak.
Jenze ty prekladove nastroje (myslim obecne; ty od Googlu nejsou nic extra, tak proc uvazovat jen je) se kvalitativne poslednich deset let skoro nezmenily. Takze je tezko mozny povazovat je za naznak toho, ze se za 10 let neco zmeni.
[21]
Mluvime o tehle nastrojich?
http://neosmart.net/blog/archives/286
Vše je řečeno na www.fuxoft.cz
Přečteno 92 928×
Přečteno 84 692×
Přečteno 42 422×
Přečteno 40 595×
Přečteno 37 743×