Po měsíci tahanic a všeho možného jsem se rozhodl koupit si nový notebook. Protože nejsem socka plácl jsem se přes kapsu a vyšpulil ve velkoobchodě 14 tisíci korun. Domu jsem si přivezl celkem pracovně použitelného Acera (Víte že Acer vrabí i boty? No jo a KingStone zase křesla!) ze série Aspire 3100. Jo já vím levnej model, ale budiž.
Sempron uvnitř je vpohodě a paměti je taky dost. Jen jsem si říkal jaký tam dát systém. Nejprve jsem koketoval s Windows 2000 profesionál. Jenže ty jsou v šuplíku a navíc jsem si vzpomněl, že při testování na jiném notebooku jsem pravidelně narážel na problém interního časování.
Tedy Windows dospěli k závěru že jedna vteřina se rovná asi tak jedné své desetině.
Jak to vypadalo? Kurzor blikal jako pominuty. Test zobrazení se nedal provést protže za patnáct desetin vteřiny jsem OK nestihnul zmáčknout. Myš se po ploše pohybovala jako v epileptickém záchvatu protože přísun dat trval kosmicky dlouho.
Navíc stejný problém měli i Windows XP. Kdykoliv se nanistaloval ovladač modemu.
Windows Vista jsem odpískal hned, co taky s nima za ty prachy se to nevyplatí. Kvůli tomu abych psal ve wordu (Writu) a koukal v posteli na video (si přiznejte k čemu jinému je notebook? ;-).
Nakonec hlava, později oko, a nakonec kurzor myši dospěli k odkazu ke stažení linuxové distribuce Ubuntu.
Obraz jsem na dektopu (s Win XP) smahnul na Cédo a jal se testovat. Prvotní obava, že nic nebude fungovat a já skončím s příkazovou řádkou, mizernou angličtinou a ještě mizernější náladou na nějakém diskuzním fóru kde je každé druhé slovo „RTFM“, „Use Google“, „BFU“ a nebo „Co votravuješ?“ se naštěstí nenaplnila.
Instalace proběhala ukázkově (proč při instalaci Windows nemůžu hrát Hada a nebo koukat na internet?), příkazovou řádku jsem neviděl ani na vteřinu. navíc na diskuzním foru byli všichni milí a i angličtina se ukázala v pohodě. Takže All Right!!
Ubuntu běží, instalace trvala 15 minut a já jsem nemusel dělat vpodstatě nic. Teď je instaluju všelijaké zbytečnosti z repozitářů (to jako z internetu). Nic neplatim a měním vzhled. Až mě to přejde začnu taky pracovat, Open Office jsou tam totiž už předinstalované.
Tůbíkontinjů… protože budu migrovat i desktop ;-).
Chápu prvotní nadšení, byl jsem na tom s poslední verzí OpenSuse podobně. Avšak jen do doby, než jsem zjistil, že co ve Windows prostě přirozeně funguje (např. hibernace) se zde musí složitě nastavovat, trvá to podstatně déle a ve finále to stejně nefunguje.
Do doby, než automatické aktualizace začnou hlásit problémy, které mi velmi připomínají chyby Windows 95 (známá "Soubor nelze smazat z důvodu nedostatku místa na disku"). A takových detailů se objevila celá řada. Třeba zlobící Wi-Fi. Nekonzistence vzhledu a chování aplikací (typické problémy při koexistenci GNOME a KDE aplikací, kde se věci typu fonty apod. nastavují pro každé prostředí zvlášť). Nebo než si zkusíte zprovoznit Beryl. Není to klik, klik, klik, ale hledání všemožných how-to, úpravy konfiguráků apod. a nakonec stejně přijdete na to, že je to sice hezké, ale použitím Berylu se neskutečně zpomalí ostatní OpenGL záležitosti, třeba hry.
Zkrátka a dobře, vzdal jsem to a vzal za vděk XP SP2. Sice pár věcí typu virtuální plochy postrádám, ale jako celek to prostě FUNGUJE, čehož si cením.
Jsem zvědav na to pokračování, moc bych si přál, abyste mé na zkušenosti nenarazil.
[1] vývoj jde nezadržitelně kupředu. Já mám nové HP510, hibernace a wifi bez problému, 3D prostředí po nakliknutí v systémových preferencích. Podivnosti při aktualizaci jsem zažil jen díky nutnosti schválit licenci u Skype nebo Adobe Reader.
Problém byl akorát s nefunkčním touchpadem, tam je vidět, že není otestované, bylo třeba nějakých změn v konfiguraci.
Proto hodně fandím projektům podpory linuxu přímo výrobci.
S nekonzistencí vzhledu souhlasím. A naopak, virtuální plochy XP umí.
To autor: Na přechod na ubuntu se už také chystám na všech mašinách, test pomocí LiveCD se mi docela osvědčil. Prostě, když mašina s LiveCD jede, tak se fakt nebojím ;-) Rychlost možnosti práce s Internetem je i na starších mašinách překvapivá.
[1] Při použití ubuntu ta koexistence GNOME a KDE snad tolik nehrozí.
[1] Porovnávat OpenSuse s Ubuntu?? Velice odvážné...
Instalace Ubuntu - z live systemu, nemusite si pri instalaci cist PR veci jak je nas novy system rychlejsi a stabilnejsi...spustite instalaci a surfujete...
Po 15 minutach rebootujete do plne funkcniho systemu, stahnete aktualizace a je vymalovano, drtiva vetsina uzivatelu nebude potrebovat doinstalovavat cokoliv jineho
Wifi - i pres to ze mam nejakou proprietarni kartu, kterou jsem na Gentoo rozchazel asi tyden, tak v Ubuntu jeji rozchozeni bylo otazkou odkliknuti upozorneni ze ovladac neni svobodny
Beryl - mate pravdu, zadne klik klik klik to neni - staci totiz klik jediny 'yes, i want to use desktop effects', tot vse
Ale kdyz si predstavim ze bych se mel pustit do instalace XP SP2, tak me poliva studeny pot
[1] no neda mi to. Ja pouzivam na notebooku ubuntu uz pul roku (pred tim jsem ho uz davno mel na desktopu) a naprosta spokojenost. Ano s hibernaci mam problem, to je fakt. Jednou funguje a podruhe si usmysli ze nema dost mista na disku ci co. Vetsinou staci zavrit par programu a beha to v pohode. (podezrivam firefox ze zaskodne cinnosti)
Dokonce fungujou i hardwarove tlacitka.
Opravdu o ubuntu nemuzu rict kriveho slova. Je to vytecne odladena distribuce.
Již se těším na pokračování až opadne prvotní nadšení :-)
Nebo v tichosti nainstalujete system Win...
A mimochodem, zajimavý odkaz na web RH. Ja proti p. RH nemohu rici krive slovo, protoze ma IP je zablokovana z duvodu, cituji: "hulan.info neblokuje české IP adresy, blokuje jen některé IP adresy, které neuměly slušně diskutovat na radekhulan.cz", asi jsem tam v diskuzi napsal pravdu, coz se dotycnemu nelíbilo, holt musim navstevovat jiné vtipné stránky :-D
[2] Problémy s aktualizacemi jsem myslel to, že se najednou nedalo automaticky aktualizovat, protože vadily nějaké závislosti, tak jsem chtěl aktualizovat manuálně jen to, kde problémy se závislostmi nebyly a stejně to nešlo.
Virtuální plochy v XP jsou vcelku na nic, včetně těch od Powertoys. Problémy typu zablokování manažera virtuálních ploch při vytuhlé aplikaci apod. způsobily nemožnost nasazení v praxi.
[4] V době, kdy jsem instaloval (půl roku zpět), mi Gentoo (které jinak k plné spokojenosti používám na serverech) ani Ubuntu nešly spustit - problémy s příliš novou základní deskou. Chytlo se jen SUSE. Ubuntu jsem zkoušel na jiném stroji a narazil jsem taktéž na řadu drobností, které ale znamenaly, že systém "out of the box" prostě nepracoval uspokojivě. Ne že by to nešlo vyřešit, ale normální člověk buď neví jak nebo ho to stejně odradí.
Beryl - ano, nejprve jsem dal dal jeden klik stylu "enable desktop effects". Zaprvé toho stejně polovina nefungovala (gumová okna apod.) a zadruhé to zpomalovalo ostatní OpenGL věci. Opakuji, že jsem to instaloval jako pravý BFU, čili přímá cesta, žádné kompilace, trojice ./configure && make && make install. Vše z repozitory. Až poté, co jsem narazil na uvedené problémy, jsem se snažil je řešit a to dost neúspěšně.
Ad XP SP2 - dělal jsem to o víkendu známému a ač jde o instalaci graficky i uživatelsky zastaralou, výsledkem byl 100% funkční notebook. Žádné donastavování kdoví čeho, aby to nějak fungovalo, žádné problémy s HW, hibernací apod. Až bych neváhal říct "just works".
[2-6] Nicméně asi zkusím nahodit zase někdy Ubuntu, jestli se to zlepšilo, protože jste mě trochu navnadili.
Autor si neklade za cíl být nejlepší, snaží se, ale poukazovat na nešvary doby. Hledá pravdu jak v životě tak v PHP a jinde. Fotografuje, maluje, skládá a píše. To poslední mu sice příliš nejde, ale nějak se vyřvat musí. Má zkušenosti s realitním a kapitálovím trhem. Programování a navrhováním krytických částí aplikací. Řízením projektů a chrlením unikátních nápadů.
Přečteno 22 698×
Přečteno 17 820×
Přečteno 17 025×
Přečteno 16 033×
Přečteno 12 392×