Hlavní navigace

Jak jsem (E)migorval

18. 7. 2007 14:34 (aktualizováno) webdev

Po měsíci tahanic a všeho možného jsem se rozhodl koupit si nový notebook. Protože nejsem socka plácl jsem se přes kapsu a vyšpulil ve velkoobchodě 14 tisíci korun. Domu jsem si přivezl celkem pracovně použitelného Acera (Víte že Acer vrabí i boty? No jo a KingStone zase křesla!) ze série Aspire 3100. Jo já vím levnej model, ale budiž.
Sempron uvnitř je vpohodě a paměti je taky dost. Jen jsem si říkal jaký tam dát systém. Nejprve jsem koketoval s Windows 2000 profesionál. Jenže ty jsou v šuplíku a navíc jsem si vzpomněl, že při testování na jiném notebooku jsem pravidelně narážel na problém interního časování.
Tedy Windows dospěli k závěru že jedna vteřina se rovná asi tak jedné své desetině.
Jak to vypadalo? Kurzor blikal jako pominuty. Test zobrazení se nedal provést protže za patnáct desetin vteřiny jsem OK nestihnul zmáčknout. Myš se po ploše pohybovala jako v epileptickém záchvatu protože přísun dat trval kosmicky dlouho.
Navíc stejný problém měli i Windows XP. Kdykoliv se nanistaloval ovladač modemu.
Windows Vista jsem odpískal hned, co taky s nima za ty prachy se to nevyplatí. Kvůli tomu abych psal ve wordu (Writu) a koukal v posteli na video (si přiznejte k čemu jinému je notebook? ;-).
Nakonec hlava, později oko, a nakonec kurzor myši dospěli k odkazu ke stažení linuxové distribuce Ubuntu.
Obraz jsem na dektopu (s Win XP) smahnul na Cédo a jal se testovat. Prvotní obava, že nic nebude fungovat a já skončím s příkazovou řádkou, mizernou angličtinou a ještě mizernější náladou na nějakém diskuzním fóru kde je každé druhé slovo „RTFM“, „Use Google“, „BFU“ a nebo „Co votravuješ?“ se naštěstí nenaplnila.

Instalace proběhala ukázkově (proč při instalaci Windows nemůžu hrát Hada a nebo koukat na internet?), příkazovou řádku jsem neviděl ani na vteřinu. navíc na diskuzním foru byli všichni milí a i angličtina se ukázala v pohodě. Takže All Right!!

Ubuntu běží, instalace trvala 15 minut a já jsem nemusel dělat vpodstatě nic. Teď je instaluju všelijaké zbytečnosti z repozitářů (to jako z internetu). Nic neplatim a měním vzhled. Až mě to přejde začnu taky pracovat, Open Office jsou tam totiž už předinstalované.

Tůbíkontinjů… protože budu migrovat i desktop ;-).

Sdílet

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).