Hlavní navigace

OOXML se rozjíždí

15. 4. 2008 8:50 (aktualizováno) tucnak

Podle Moorova zákona se komplexita počítačů s časem geometricky zvyšuje. Podle Parkinsonova zákona se tak chová i administrativa. Jak se chová systém sestávající z administrativy, která se zabývá počítači?
Zjevně se nyní již pouze díváme peletonu ISO administrativy na záda, ale pořád ještě můžeme přečíst čísla na jejich dresech.

Dnes se proto naučíme několik slovíček:

ISO … mezinárodní organizace pro standardizaci
ISO/JTC1 … technická komise pro informační technologie (co znamená J v JTC nevím, ale myslím, že to nevadí, domnívám se ostatně, že to neví ani její členové)
JTC1/SC34 … subkomise pro " Document description and processing languages"

ISO/IEC 29500 … microsoftí OOXML
ISO/IEC 26300 … open office ODF

ECMA … mezinárodní průmyslová asociacce – standartizace informačních a komunikačních technologií a spotřebitelské elektroniky
ECMA/T45 … technická komise pro interoperabilitu OOXML. Oba dva předsedové jsou z Microsoftu.

A teď pár vztahů:

SC34 je tělesem, které spravuje obě ISO normy.
SC34 se sešla 2.l4.2008 v Oslu, kde zřejmě bylo letos nejtepleji, a (u)snesla několik bodů.
a/ založit 4 dočasné (ad hoc) pracovní skupiny:

  • udržování OOXML,
  • udržování ODF
  • harmonizace obou předchozích
  • čtvrtá skupina bude vyšetřovací a bude vyšetřovat, jak vlastně nejefektivněji založit tu první skupinu pro OOXML.


Zatím je to fajn, přijetím druhého standardu se podařilo zvýšit počet skupin z potenciální jedné na praktické čtyři. Nejzajímavější je ovšem zatím čtvrtá skupina.

Skupina je čistě poradní. Jejím úkolem bude vymyslet jak udělat celé nakládání transparentní a zejména jak držet synchronizaci OOXML mezi verzemi ECMA (tedy tou od Microsoftu) a ISO.
SC34 deklaruje, že uznává, že ECMU TC45 (tedy Microsoft) hluboce rozumí standardu OOXML a tak se jich bude držet a zve její členy na porady a dokonce k plné participaci na skupině pro OOXML. Alex Brown – konvenor pracovní skupiny tu říká, že Microsofti nebudou mít právo hlasovat.

Je to teď poměrně zamotané. Hoši holt mají hlavu v pejru a je zřejmé, že bez Microsoftu nemůžou udržet synchronizaci ISO normy a toho, co bude mít Microsoft v příštím Wordu. Zřejmě nejjednoduší a asi jediná cesta bude prostě tlumočit hlasy ECMA T45 přímo na velitelství (ISO/SC34). Skupina pro harmonizaci OOXML a ODF nejspíše bude v jednosměrce a možná se
tak Microsoftu podaří majsterštyk.
Pomocí participaci v ISO nejen ovládnout trh s jakoby-otevřeným standardem, ale snad i dotlačit konkurenční ODF do stavu, kdy nejenže nebude od Microsoftu podporován (teď), ale kdy se možná díky harmonizacím stane ve své podstatě nefunkčním. Už se těším na klauzuli LikeInWord95 v ODF.

Skupina vydá své plody 1.října v Koreji. V Koreji totiž používají téměř 100% Windows, takže snad nehrozí, že by členové SC34 mohli dostat na budku jako teď 9.4. v Oslu o čemž se tu psalo včera.

komise iso

komise t45 ecma

blog Alexe Browna – konvenora ISO SC34

/.

Sdílet