Hlavní navigace

Ztrácí Nokia poslední zbytky soudnosti?

30. 5. 2012 12:00 (aktualizováno) Vláďa Janeček
Zřejmě jste nepřehlédli, že Nokia uvádí na trh telefon Lumia 610 postavený na platformě Windows Phone. Ale nejde o tak úplně běžný Windows Phone telefon – šestistovková Lumia je takovým ořezaným chudým příbuznům ostatních Lumií se stejnou výbavou.

V podstatě vše podstatné, co určuje výkon a použitelnost samotného telefonu z velké části, je v tomto telefonu „děleno dvěma“. Děleno dvěma je operační paměť – 256 MB místo 512 MB u běžných modelů, v podstatě poloviční je také takt procesoru – 800 MHz namísto 1,4 GHz u standardů. Jen jednu věc zapomněli v Nokii vydělit dvěma: cenu.

Lumia 610 by měla být takovým vstupním telefonem pro ty, kteří se chtějí sejít s platformou Windows Phone. Je to takový ten telefon, který si pořídí nenároční uživatelé a zřejmě se předpokládá, že pokud se jim systém zalíbí, jejich dalším telefonem již bude nějaký plnohodnotněj­ší model.

Jenomže výbava stylem „děleno dvěma“ přináší nejeden problém. Mnoho aplikací na Lumii 610 prostě nespustíte, protože se nevejdou do operační paměti. Náročnější aplikace (a vlastně i takové ty základní, jako je webový prohlížeč), funguje o poznání pomaleji, než na vyšších modelech. Zkrátka taková šidítko pro nenáročného uživatele.

Rozum mi však zůstává stát u ceny, kterou Nokia na novinku nasadila. U jednoho z hlavních maloobochodních prodejců ji totiž koupíte za 5 999 korun včetně daně. Ano, za rovných šest tisíc – tedy za cenu, za kterou si můžete vybrat již skutečně funkčně velmi slušně vybavený Android bez nepříjemných hardwarových omezení. 

Ale neodbíhejme k jinému operačnímu systému a zůstaňme u Windows Phone. Zde nás teprve zamrazí: plnohodnotná Lumia 710 s dvojnásobkem paměti a rychlým procesorem u stejného prodejce stojí 6 666 korun (a to nepřipomínám, že před časem ji bylo možné koupit za čtyři a půl tisíce). Jednoduchým výpočtem nám vychází, že za příplatek 667 korun dostanete funkčně téměř neporovnatelný stroj. 

Když se o Lumii 610 dříve hovořilo, vypadalo to, že by zde mohl být zajímavý Windows Phone telefon, který by mohl dobře útočit proti levným Androidům prodávajícím se za ceny okolo tří nebo čtyř tisíc korun. Zde by měl co říci a šlo by o zajímavý deal. Ale za rovných šest tisíc? Nezlobte se na mě, ale za ty peníze by ji koupil snad jen šílenec, který si neumí najít rozdíly mezi Lumií 610 a 710…

Z pohledu běžného spotřebitele zajímajícího se o mobilní telefony dlouhodobě to vypadá, že Nokia vrší jednu chybu za druhou. Tou první byla dle mého názoru masivní reklamní kampaň na drahou Lumii 800 (která ve své cenové hladině již bojovala proti nejvyšším Androidům i iPhonu a svým mladým operačním systémem byla velmi handicapována), namísto snahy prodat levnější, stejně vybavenou a ve své kategorii rozhodně konkurenceschop­nější Lumii 710.


A nyní se snaží prodat „hračkoidní“ telefon za plnohodnou cenu. Jak toto může jen dopadnout? Vlastně mě napadá jen jeden scénář: uvedení Nokia Lumia 610 na trh by mohlo podpořit prodeje Lumie 710, protože ta pětistovka navíc se více než vyplatí…

Dovětek závěrem: aktuálně jako primární telefon používám Lumii 710 a z mého pohledu jde o telefon s jedním z nejzajímavějších poměrů cena / výkon. 

Sdílet