Hlavní navigace

Etarget a filtr portálů. Opravdu?

26. 4. 2007 18:50 (aktualizováno) suchy

Etarget má zajímavou vlastnost. Filtr portálů. Jenže tak nějak není aplikován na všechny. A navíc se o tom nemáte šanci dozvědět, pokud se nehrabete v access logu.

Ale začněme od začátku. Etarget zavedl před nějakou dobou filtr potálů. Můžete si pro jednotlivé portály a jednotlivé techniky (fulltext, články, katalogy) zakázat zobrazování své reklamy na daných webech. Samozřejmě první co jsem si zakázal bylo zobrazování na mých vlastních stránkách. A asi před čtvrt rokem jsem si udělal čas a prošel si access logy a zkusil si vyhodnotit úspěšnost jednotlivých portálů, z kterých chodily návštěvníci zkrze eTarget.

Úplně nejhůře a první na mě vypadla doména prdelky.cz, které se skrze title vydávaly za ameterky.cz a s níž měla identický obsah. A jak jsem brzy zjistil, takových domén je mnohem více a zdaleka se nejedná jenom o erotické domény. Všechny mají stejný obsah: po stranách grafickou reklamu a uprostřed odkazy eTargetu, které se tváří jako nějaký katalog (k dokonalosti přivedeno na hardware.cz).

Tyto stránky se tváří jako součást sítě NMG Udělal jsem si předběžný seznam stránek sítě NMG. V abecedním pořadí a seznam učitě není kompletní:
http://caravany.cz/
http://czech-girls.cz/
http://numero­logie.cz/
http://www.afro­dita.cz/
http://www.ama­terky.cz/
http://www.au­todoprava.cz/
http://www.call-girls.cz/
http://www.di­gitalnifoto.cz/
http://www.dum.cz/
http://www.ero­tic.cz/
http://www.game.cz/
http://www.har­dware.cz/
http://www.krej­covstvi.cz/
http://www.maps.cz/
http://www.nb.cz/
http://www.ne­alko.cz/
http://www.ou­tdoor.cz/
http://www.plav­ky.sk/
http://www.prdel­ky.cz/
http://www.pri­vat.info/
http://www.snow­board.cz/
http://www.spa­nelstina.cz/
http://www.sprin­t.cz/
http://www.sta­vebniny.cz/
http://www.ve­letrhy.cz/
http://www.wifi.cz/
http://www.ze­leznice.cz/

a nejlepší je http://templa­te.one.cz/, kde stačí doplnit správný parametr: http://templa­te.one.cz/?di­rectdomain=har­dware.cz a máte krásnou stránku na tyto domény.

Takové stránky jsou určitě v pořádu, jenže jako zadavatel reklamy k nim mám velké výhrady. Z takové stránky nejde odejít jinak než kliknutím na reklamu. Zatímco na běžných stánkách s reklamou na odkazy klikají lidé, kteří mají alespoň vlažný zájem. Zde klikne naprostá většina ve snaze dostat se dál. Dosahuje se tak minimálně řádově většího prokliku. Jenže i řádově menší výtěžnosti. Má-li pro mě, zadavatele reklamy, normální proklik cenu 1 Kč, pak na takovémto portálu má pro mě cenu 0,1 Kč. Možná ještě méně.

Zatím si nestěžuji. Je to byznys a tyto stránky mi negenerují zisk, tak je jednoduše zakážu ve filtru portálů na eTargetu. Jenže ouha, žádná taková doména tam není! Chytám se stébla – v pravém horním rohu stránek sitě NMG je vyhledávací box portálu 1.cz. Zkouším zakázat tento. Nic – odkazy se stále zobrazují. Zkouším zakázat většinu portálů. Nic – odkazy se v síti NMG zobrazují stále.

Nastal čas kontaktovat eTarget. Ve svém emailu popisuji svůj problém a obratem se od pana Hložka dozvídám, že stránky jsou opravdu zahrnuty pod 1.cz a že si ho mám ve filtru portálu vypnout. Kontruji tím, že to nepomáhá. Pan Hložek se mi omluvil a po technické konzultaci mi odpověděl, že v tomto případě je třeba vypnout zobrazování na portálu 1.cz a zároveň i „Vyhledávání katalog“. Což ovšem vypne zobrazování ve všech katalozích. Filtr u domény 1.cz totiž nemá položku pro katalog! Je fakt, že to funguje. V síti NMG se už má reklama nezobrazuje. Jenže se také nezobrazuje v žádném jiném katalogu!

Na mé emailové (před měsícem) i telefonické (před týdnem) dotazy, že bych si rád nechal zobrazovat reklamu v katalozích, ale ne v síti NMG jsem dostal od pana Hložka odpověď, že se pokusí od techniků získat odpověď, ale zatím jsem žádnou nedostal.

Pokračování příště? Uvidíme.

Sdílet

  • Diskuse byla uzavřena.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).