Hlavní navigace

Windows 8 z pohledu uživatele - 2.

12. 10. 2011 7:37 Radek Chalupa

V následujících řádcích uvádím několik zjištění, postřehů a doporučení převážně z vlastní dosavadní zkušenosti s Windows 8. Předesílám (a Microsoft na to samozřejmě upozorňuje) že je o „před-beta“ verzi a tedy některé funkce a vlastnosti v této verzi nemusí být zahrnuty do finální verze a naopak ve finální verzi mohou být další funkce v této verzi zatím neimplementované.

Přihlašování – klasické vs. Live ID

Pokud jste si pod vlivem prvních informacích o Windows 8 mysleli, že se budete muset přihlašovat účtem Windows Live, nemusíte se bát. V úvodním nastavení se sice objeví výzva k zadání přihlašovacího ID účtu Windows Live, ale v levé dolní části obrazovky je odkaz s textem (volně přeloženo) „Nechcete se snad přihlašovat přes Windows Live?“. Po kliknutí na tento odkaz přejdete na další obrazovku, která informuje o 2 způsobech vytvoření uživatelského účtu a dole jsou již 2 tlačítka umožňující výběr mezi přihlášením přes Windows Live nebo běžným místním účtem jaký známe z předchozích verzí Windows.

A praxe? Vedle hlavního běžného účtu jsem si nastavil také přihlášení přes Windows Live. Výsledkem bylo že už dvakrát při odhlašování (z důvodu zamýšleného) restartu nebo vypnutí PC systém v průběhu odhlašování „vytuhnul“ a restart jsem musel vynutit natvrdo Správcem úloh.. Navíc pod dojmem informací o synchronizaci všeho možného (při použití „Live účtu“) jsem očekával že v Internet Exploreru budu mít synchronizované oblíbené položky z doby kdy jsem nějaký čas používal Windows Live Mesh. Bohužel není tomu tak…

Nabídka Start a seznam všech dostupných aplikací

Pokud zrovna nematláte dotykový displej, možná si říkáte, kde k…a najdu klasické tlačítko „Start“ s přehledným seznamem (nejen) všech dostupných aplikací a nástrojů. V této „developer preview“ verzi není běžná „Start nabídka“ standardně dostupná. Stačí však změna jediné hodnoty v registru Windows a hned máme systém včetně nabídky start jaký známe ze „starých dobrých“ Windows 7. Na druhou stranu touto změnou zcela zablokujeme přístup k dlaždicovému „metro“ desktopu.

Pár prvních dojmů a hodnocení

Celkově mi přijde systém velmi svižný, odezva rychlá a to i ve srovnání s Windows 7 (testování samozřejmě na stejném počítači se oběma systémy nainstalovanými vedle sebe na různých oddílech stejného pevného disku. Jediné co mě zatím připadá (subjektivně hodnoceno) jako znatelně pomalejší je rozbalování zipových archivů.

Když pominu použití „ribbonu“ (stále si na něj nějak nemůžu zvyknout), tak Průzkumník přináší několik příjemných novinek a vylepšení. Osobně velmi vítám možnost připojení virtuálního disku (soubory .vhd) přímo z Průzkumníka, dále možnost přerušení kopírování (větších souborů nebo velkého množství souborů).

Velkým překvapením byla znatelně menší spotřeba paměti oproti Windows 7. Hoši z MS se opravdu hodně snaží dostat Windows 8 i na „ne-PC“ hardware. Nicméně pokud to není na úkor výkonu na běžném PC, nic proti tomu, naopak alespoň zbude víc paměti pro běh virtuálních počítačů, například… Pro ty které zajímá pohled pod pokličku, tak na blogu vývojářů Windows 8 si o změnách ve využívání paměti lze přečíst zde.

Pokud se při ochraně proti virům a podobné havěti spoléháte na „Microsoft Security Essentials“ (zdarma a jednoduše dostupné jako volitelná aktualizace přes Windows Update), je dobrou zprávou že „Windows Defender“ (je součástí čisté instalace) ve Windows 8 v sobě zahrnuje všechny funkce výše výše zmíněného antivirového řešení.

Nejvyšší známka pro instalaci ovladačů hardwaru

Nalezení a instalace ovladačů hardware bylo snad nejpříjemnějším překvapením. Již v této rané verzi „osmičky“ převyšují Windows 7. O co jde konkrétně a prakticky? Pokud například máte jakoukoliv myš od Microsoftu a chcete mít možnost rozšířené konfigurace musíte nyní „ručně“ najít a stáhnout aplikaci IntelliPoint. Ve Windows 8 je součástí aktualizací získaných přes Windows Update. Během aktualizace nástroj Windows Update stáhne a nabídne k instalaci nejnovější verzi nástroje IntelliPoint k instalaci. Zdaleka však nejde jen o hardware od Microsoftu. Mám webkameru Logitech QuickCam 9000 a ve Windows 7 jsou přes Windows update nainstalovány jen nějaké starší ovladače které zdaleka neumí využít všech možností kamery (zoom, ovládání jasu atd..).Musím proto na webu výrobce najít, stáhnout a spustit instalační program s nejnovější verzí ovladačů. Navíc pokud chci „jít s dobou“, musím si sám na webu výrobce hlídat, zda již není k dispozici novější verze instalačního programu a tedy ovladačů. Ve Window 8 však, světe div se, nástroj Windows Update nalezl a nainstaloval tyto nejnovější ovladače se všemi uvedenými funkcemi a lze silně předpokládat, že při uvedení nové verze bude tato přes Windows Update opět nalezena a nainstalována. Další příklad se týká starší webkamery MSI. Když ji připojím k počítači, Windows 7 naleznou a nainstalují ovladač pouze pro její integrovaný mikrofon a na webu výrobce jsou k nalezení ovladače pouze pro Windows XP a Vista (a tuším že snad pro 32-bitové Windows 7, ale kdo v době Windows 7 používá 32-bitový systém?). Když mě napadlo zkusit připojit tuto webkameru k běžícím „osmičkám“, jaké bylo mé překvapení když systém nalezl a nainstaloval plně funkční ovladače (samozřejmě jde o 64-bitovou verzi).

Jak běhají současné aplikace?

Pokud jde zpětnou kompatibilitu, aneb jak běhají současné aplikace, je třeba si uvědomit 2 věci: za prvé jde o „před-beta“ verzi Windows 8 a za druhé v době vydání „skutečné“ betaverze (a zejména pak finální verze) budou aplikace o nichž se zmíním (ale i ty ostatní) v nových verzích, které jistě budou zohledňovat možnost jejich použití ve Windows 8. Takže uvedu několik málo těch aplikací které více nebo méně používám a které jsem ve Windows 8 zkoušel:

 • Google Chrome – běhá bez problémů
 • Mozilla Thunderbird – běhá bez problémů
 • Opera – po instalaci a také po jejím prvním spuštění systém zahlásí (přibližně) „aplikace zřejmě nebyla správně nainstalována/spuš­těna…“, ale poté již běhá bez problémů
 • Skype – vždy spadl hned při spuštění, a to i v režimu kompatibility
 • MS Visual Studio 2008 – běhá bez problémů, před instalací je třeba přes funkci „Přidat/odebrat součásti systému“ doinstalovat .NET Framework 3.5
 • Paint.NET – běhá bez problémů

Tolik pro tentokrát a někdy příště se podívám na osmičky z pohledu vývojáře softwaru.

Sdílet

 • 9. 10. 2013 22:10

  Clarita (neregistrovaný) 201.52.192.---

  An impressive share, I just given this onto a colleague who was doing a little analysis on this. And he in fact bought me breakfast because I found it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! But yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I feel strongly about it and love reading more on this topic. If possible, as you become expertise, would you mind updating your blog with more details? It is highly helpful for me. Big thumb up for this blog post! madeira plastica g8RusnmNty8K