Hlavní navigace

Windows 8 z pohledu uživatele - 1.

9. 10. 2011 9:46 Radek Chalupa

Před pár dny dal Microsoft (poprvé v historii jeho operačních systémů) vývojovou verzi připravovaných Windows 8 (konečný název se může ještě změnit) veřejně k disposici všem zájemcům. ISO obrazy instalačních DVD lze stahovat zde. Pokud máte Windows 7, stačí stažený soubor jednoduše otevřít a nabídne se dialog k vypálení DVD.

Windows 8 lze nainstalovat vedle stávající verze operačního systému. Nové Windows mají také novou bootovací nabídku, která se objeví po spuštění počítače a nabídne volbu operačního systému. Příjemnou novinkou je že změnu výchozího systému lze provést přímo z této nabídky.

Instalace je v porovnání se všemi předchozími verzemi Windows velmi rychlá. Samozřejmě je to dáno také tím, že v této verzi ještě nejsou obsaženy všechny funkce, které lze očekávat ve finální distribuci (není tam například Media Center, nebo alespoň jsem ho nikde nanešel…). Navíc došlo k zeštíhlení čisté instalace jako takové. Jde o to že funkce, které nejsou ve výchozí instalaci obsaženy nejsou kopírovány na disk, ale po požadavky na jejich doinstalaci (z ovládacích panelů přes „programy a funkce“) jsou stažený z webu Windows update. Konkrétně jde například o .NET Framework 3.5, který je potřeba takto doinstalovat pokud to nějaká aplikace požaduje. Vše proběhne jednoduše. Pokud spustíte aplikaci vyžadující pro svůj běh .NET 3.5, systém na to upozorní, přeruší proces spuštění aplikace a nabídne .NET framework k instalaci z webu Windows update. Po dokončení instalace je pak požadovaná aplikace bez problémů spuštěna.

Po dokončení instalace systém vyzve k zadání jména počítače a vytvoření uživatelského účtu. Nejprve je nabídnuto přihlášení pomocí účtu Windows Live, ale pokud chcete mít tradiční uživatelský účet, stačí kliknout na odkaz ve spodní části obrazovky a na další obrazovce pak je již volba mezi oběma způsoby vytvoření uživatelského účtu, kde můžete zvolit klasický místní účet na tomto počítači.   

A nyní už s čím se můžete setkat, resp. pár postřehů a tipů získaných vlastní zkušeností. Po dalším restartu nebo zapnutí počítače byla přede mnou úvodní obrazovka. Na pozadí celkem pěkné přírodní scenérie jsem musel najít způsob jak se přihlásit. Samozřejmě nabízela se ikonka počítače vlevo dole. Když jsem na ní klikl, výsledkem bylo pouze jakési povyskočení celé úvodní obrazovky s tím že dole krátce probliklo „cosi zeleného“. Poté co jsem si říkal a jak mám k…a přihlásit, napadlo mě zkusit na tuto ikonu použít těžší kalibr, tedy dvojklik. A světe div se fungovalo to!:-) Objevilo se zelené pozadí s mým již vytvořeným účtem a polem pro zadání hesla. Což jsem udělal a byl jsem v metru, čímž nemyslím pražskou MHD ale výchozí uživatelské rozhraní Windows 8. První otázkou většiny uživatelů (pokud zrovna nematlají dotykovou obrazovku nějakého tabletu) bude jak se dostat do normálního prostředí na jaké jsou zvyklí z dosavadních verzí Windows. Naštěstí je to velmi jednoduché. V bloku dlaždic umístěném nejvíce vlevo je jedna nazvaná „desktop“. Stačí kliknout a jsme ve starém dobrém prostředí, pouze chybí tlačítko „Start“ pro spuštění známé „start nabídky“. Ale i s tím se dá žít a někdy příště i o tom jak dostat klasickou start nabídku zpět. Nyní je čas nainstalovat pár aktualizací. Jak zobrazit ovládací panely. Jde to různým způsobem. Když spustíme Průzkumníka, zjistíme že místo klasického panelu nástrojů má nahoře mnohými proklínaný „ribbon“. Dobrou zprávou je, že na tomto „ribbonu“ přibylo pár tlačítek, mimo jiné „ovládací panely“. A to právě nyní potřebujeme. Pro úplnost další možností jak rychle spustit ovládací panely je kliknout pravým tlačítkem na plochu a zvolit „přizpůsobit“ (resp. anglický ekvivalent) a vlevo nahoře je mimo jiné odkaz „změnit ikony plochy“ (opět v angličtině). A pak stačí zaškrtnou „ovládací panely“ a popřípadě další požadované ikony plochy. Takže otevřeme Ovládací panely zvolíme „Window Update“ a nainstalujeme nalezené aktualizace.

Tolik na úvod a o dalším zase příště.

Sdílet