Hlavní navigace

Proč se kvůli tabletům vracíme na stromy?

10. 11. 2011 11:43 Radek Chalupa

Trendem posledních let se v uživatelském rozhraní stává zjednodušení. Nazývá se to různě: odlehčení, očištění…Začalo to prohlížeči. Když přišel na svět Google Chrome, mnohé možná překvapil svým spartánským uživatelským rozhraním. Jak začal rychle získávat „tržní podíl“, ostatní prohlížeče ho začaly s větším či menším váháním následovat. Problémem to nebylo. Na nový Chrome kdo nechtěl přecházet nemusel a ve stávajících prohlížečích si uživatel mohl stále zobrazit to co je nyní ve výchozím stavu skryto.

Když začaly vycházet na světlo IT světa první zvěsti o příštích Windows 8 a jejich novém uživatelském rozhraní, mnozí byli zděšeni do té doby než se ukázalo, že ono nové Metro je pouze nadstavbou a klasický desktop zůstává zachován a snadno přístupný v podobě takřka totožné s Windows 7. Důvodem tohoto „rozdvojeni osobnosti“ je snaha Microsoftu prosadit se na rostoucím trhu s tablety a hračkami které si říkají „chytré telefony“. Marketingově je jistě účinnější nabízet stejný operační systém pro klasická PC i tablety či jiná zařízení s dotykovou obrazovkou. A že tento „stejný“ systém vypadá a ovládá se na každé ze zmíněných platforem zcela jinak? No, však on to uživatel nějak přežije..

Až dosud mohli být uživatelé klasických PC v klidu. Stačilo pár kliknutí a rozhraní na které jsou zvyklí mají zpět. Nyní však již jde do tuhého. A hlavním „viníkem“ není nikdo jiný než internetový gigant Google. V posledních dnech došlo k razantní změně uživatelského rozhraní jeho webových aplikací – Dokumenty, Kalendář a nyní s poslední kapkou v podobě Gmailu. Nevím samozřejmě zda a jak s touto změnou rozhraní souvisí stále přetrvávající problém s českou diakritikou, ale ten jen přilil olej do ohně značné části naštvaných uživatelů.

Opravdu nevím proč mám mít na dnes běžném „desktopovém“ monitoru s rozlišením 1680×1050 bodů stejný počet řádků textu (viz. např. seznam emailů v GMailu)  jaký byl běžný v době 15-palcových monitorů s rozlišením 800×600. A to ani nemluvím o zbytečně velkých tlačítkách. Počítač (klasický desktop) používám především k práci a opravdu nechápu proč se mám vracet o nějakých 10–15 let zpátky do doby 15-palcových monitorů jenom proto že v současnosti největší příjmy IT firem (jak hardwarových tak softwarových) generují lidé kteří matlání dotykového displeje popřípadě „chytrého telefonu“ nazývají „prací na počítači“…

Sdílet