Hlavní navigace

OpenOffice - jde to i bez Javy

12. 6. 2012 10:50 Radek Chalupa

Tak jsem před pár dny (bylo už načase) aktualizoval OpenOffice. Měl jsem starší verzi která byla ještě „pod křídly“ Oraclu. Sice se honosila nástrojem pro vyhledání aktualizací, ale když jsem ji zkusil čas od času použít, vždy skončila s chybovou hláškou (něco ve smyslu že se nepodařilo kontaktovat server). Stejně tak aktualizace Javy se rozhodně nepřipomenula jakmile byla vydána její aktualizace a bylo nutné ji čas od času spustit ručně.

Před časem jsem také vyzkoušel LibreOffice, bylo to v době kdy byl OpenOffice v „odborných kruzích“ označován za mrtvou nebo stagnující větev a o LibreOffice se tvrdilo že byl odlehčen a očištěn od „starého balastu“ a „téměř zbaven závislosti na Javě“. Instalátor opravdu již Javu neobsahoval, avšak hned při prvním spuštění toho hlavního rozcestníku (z ikony která byla přidána na plochu) program zahlásil chybu že mu chybí Java a bla bla… To opravdu děkuji nechci, když už aplikace vyžaduje nějakou další (runtimovou) knihovnu, má ji mít obsaženou v instalátoru. Takže jsem se hned zase vrátil k OpenOffice.

No a nyní po instalaci toho času poslední verze (3.4) jsem zjistil že ji nyní má pod křídly „Apache Software Foundation“ a světe div se, typická instalace Javu neobsahuje ale hlavně ani nevyžaduje. Tedy abych byl přesný, všechny nástroje a funkce které používám běží bez Javy a bez problémů:-). Kromě toho ani po první instalaci na čistý systém již při prvním spuštění na uživatelském účtu Windows aplikace neotravuje tím „registračním dialogem“ a také není ve výchozím nastavení aktivováno „rychlé spuštění“ a subjektivně mi přijde že bylo dosaženo jistého zrychlení.

Na závěr ještě pro úplnost odkaz na stránku se stažením (také české) poslední verze: http://www.ope­noffice.org/dow­nload/

Sdílet

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).