Hlavní navigace

Názor ke článku Marketingové bonusy nových notebooků od anonym - Moje dosavadní zkušenosti s předinstalovaným softwarem v noteboocích...

 • 22. 5. 2011 16:24

  bez přezdívky

  Moje dosavadní zkušenosti s předinstalovaným softwarem v noteboocích mě vedou k přesvědčení, že se jedná o zbytečný balast, který by měl být po zapnutí stroje odstraněn. Ne, že by některé z těch programů neblyly užitečné, ale přijde mi, že většina z nich není ani kvalitní.

  Před čtyřmi lety jsem se dostal k notebooku značky HP, který měl předinstalováno několik programů: mimo jiné zkušební verzi antiviru od Symantecu, zálohovací program přímo od HP, HP Protect Tools (dovoluje například měnit nastavení BIOSu z prostředí Windows), nějaké centrum podpory uživatele a nějaký Credential Manager, jehož funkci jsem úplně nepochopil.

  Zálohovací nástroj jsem vyzkoušel a příliš se mi neosvědčil. Uměl zálohovatj en na CD a DVD, obnova byla kvůli tomu dosti pomalá a když se jen malá část zálohy poškodila, tak byl z celou zálohou konec. Samozřejmě, kdybych se v tom více hrabal, asi bych dokázal i poškozené zálohy obnovit, ale jako obyč. uživatel rozhodně ne. Z tohoto důvodu jsem se s tímto programem ponenáhlu rozloučil.

  Zkušební verze antiviru je sice fajn, ale myslím si, že člověk buď už má nějaký antivirus koupený, nebo používá nějaký oblíbený program zdarma (Avira, Avast...). Takže i tento program potká pravděpodobně odstranění z disku.

  Aplikace HP Protect Tools se ukázala jako docela zajímavá, ale i tak jsem ji odinstaloval. BIOS potřebuju měnit jen zřídka a kvůli tomu jsem ochoten i restartovat. Prot také zmizela v propadlišti digitálního odpadu. Díky tomuto kroku už bylo možné odstranit i Credential Manager a centrum podpory uživatele, čímž skoro všechen balast zmizel.

  Když jsem přecházel na druhý (a můj současný notebook) od Fujitsu, rovnou jsem přeinstaloval celý systém a o detekci a odstraňování balastu jsem se ani nepokoušel. Přineslo to jen problém ve shánění ovladačů.

  Můj závěr je tedy takový, že obvykle tyto předinstalované aplikace se uživateli k ničemu moc nehodí a buď je odinstaluje, nebo mu zbytečně zabírají místo na disku a případně prodlužují start stroje o nějaký ten malý časový interval. Samozřejmě mohou existovat i případy, kdy se na notebooku nachází něco opravdu užitečného, ale zatím jsem to nikde (ani u známých) neviděl.

  Ještě se vyjádřím k "problému", který autor článku vidí ve stahování několika desítek aktualizací hned po spuštění stroje. Já v tom velký problém nevidím. Prostě ty notebooky nějakou dobu ležely na někde ve skladu a výrobci/prodejci se zřejmě o integraci nových aktualizací do operačního systému nesnaží a snažit nebudou. Nevidím nějaké rozumné řešení tohoto "problému." Pokud vím, na Linuxu to chodí obdobně, jen ty aktualizace jsou obvykle menší...