Hlavní navigace

Názor ke článku Marketingové bonusy nových notebooků od anonym - Moje dosavadní zkušenosti s předinstalovaným softwarem v noteboocích...

 • 22. 5. 2011 16:24

  bez přezdívky

  Moje dosavadní zkušenosti s předinstalovaným softwarem v noteboocích mě vedou k přesvědčení, že se jedná o zbytečný balast, který by měl být po zapnutí stroje odstraněn. Ne, že by některé z těch programů neblyly užitečné, ale přijde mi, že většina z nich není ani kvalitní.

  Před čtyřmi lety jsem se dostal k notebooku značky HP, který měl předinstalováno několik programů: mimo jiné zkušební verzi antiviru od Symantecu, zálohovací program přímo od HP, HP Protect Tools (dovoluje například měnit nastavení BIOSu z prostředí Windows), nějaké centrum podpory uživatele a nějaký Credential Manager, jehož funkci jsem úplně nepochopil.

  Zálohovací nástroj jsem vyzkoušel a příliš se mi neosvědčil. Uměl zálohovatj en na CD a DVD, obnova byla kvůli tomu dosti pomalá a když se jen malá část zálohy poškodila, tak byl z celou zálohou konec. Samozřejmě, kdybych se v tom více hrabal, asi bych dokázal i poškozené zálohy obnovit, ale jako obyč. uživatel rozhodně ne. Z tohoto důvodu jsem se s tímto programem ponenáhlu rozloučil.

  Zkušební verze antiviru je sice fajn, ale myslím si, že člověk buď už má nějaký antivirus koupený, nebo používá nějaký oblíbený program zdarma (Avira, Avast...). Takže i tento program potká pravděpodobně odstranění z disku.

  Aplikace HP Protect Tools se ukázala jako docela zajímavá, ale i tak jsem ji odinstaloval. BIOS potřebuju měnit jen zřídka a kvůli tomu jsem ochoten i restartovat. Prot také zmizela v propadlišti digitálního odpadu. Díky tomuto kroku už bylo možné odstranit i Credential Manager a centrum podpory uživatele, čímž skoro všechen balast zmizel.

  Když jsem přecházel na druhý (a můj současný notebook) od Fujitsu, rovnou jsem přeinstaloval celý systém a o detekci a odstraňování balastu jsem se ani nepokoušel. Přineslo to jen problém ve shánění ovladačů.

  Můj závěr je tedy takový, že obvykle tyto předinstalované aplikace se uživateli k ničemu moc nehodí a buď je odinstaluje, nebo mu zbytečně zabírají místo na disku a případně prodlužují start stroje o nějaký ten malý časový interval. Samozřejmě mohou existovat i případy, kdy se na notebooku nachází něco opravdu užitečného, ale zatím jsem to nikde (ani u známých) neviděl.

  Ještě se vyjádřím k "problému", který autor článku vidí ve stahování několika desítek aktualizací hned po spuštění stroje. Já v tom velký problém nevidím. Prostě ty notebooky nějakou dobu ležely na někde ve skladu a výrobci/prodejci se zřejmě o integraci nových aktualizací do operačního systému nesnaží a snažit nebudou. Nevidím nějaké rozumné řešení tohoto "problému." Pokud vím, na Linuxu to chodí obdobně, jen ty aktualizace jsou obvykle menší...

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).