Hlavní navigace

Jak jsme chovali Hesperbota

11. 12. 2013 18:29 (aktualizováno) MCE

To jsme se takhle na obědě bavili s kolegou, že bychom mohli chovat nějaké domácí zvířatko. Kolega K. S. původem z Gruzie navrhoval, že nejlepší je chovat pořádného koně. Nejdříve jsme měli určité pochybnosti, ale nakonec nás svým nápadem nadchnul. Když se o našem rozhodnutí dozvěděl Lucky Luke, byl nadšen a slíbil, že nám jednoho sežene. Prý si s ním jeho původní majitel užil už dost a tak nám ho prý přenechá dokonce zdarma.

Na koníka jsme nemuseli dlouho čekat. Na Lukyho byl spoleh. Už druhý den jsme se mohli s koníkem osobně seznámit. Na první pohled nás zaujal. Bylo v něm prostě cosi božského. Na dotaz, jak mu máme říkat, se nám dostala odpověď, že jeho původní majitel mu říkal Hesperbot. Tohle jméno se nám vůbec nelíbilo, stačilo by přehodit jen dvě písmena a bylo by to nomen omen. Rozhodli jsme se Hesperbota zavést do systému, který jsme pro něj mezitím připravili.

Náš zbrusu nový stroj s předinstalovanými Windows 8 se chvěl nedočkavostí, ale našemu Hesperbotu se vůbec nelíbil. A tak jsme se rozhodli, že si našeho nového Hesperbota namnožíme a pokusíme se ho chovat v různých prostředích. Vytvořili jsme mu hned několik velice pěkných virtuálních strojů s Windows XP, Windows Vista a Windows 7. Ve všech se velice rychle zabydlel a musím říci, že nebyl vůbec náročný. V souborovém systém si vytvořil jen jeden adresář a pak se připojil k již běžícímu procesu Exploreru, takže jsme o jeho přítomnosti skoro ani nevěděli.

To, že se Hesperbot zprvu nijak neprojevuje, může spoustu začínajících chovatelů odradit. Ale věřte, že pokud si do systému nainstalujete nějaký proxy server a vydržíte, tak si s Hesperbotem užijete ještě spousty zábavy. Hesperbota je vůbec radost pozorovat. Kolega deWrapper si s ním hraje už několik hodin, a zdá se, že ho to pořád baví. Takže jestli nevíte, co dát vašemu známému ajťákovi k Vánocům, tak Hesperbot může být na dlouhé zimní večery celkem zajímavý dárek. Teď se nabízí v luxusní D variantě a sehnat ho můžete v akci přes Českou poštu.

Nejdříve se zdálo, že s Hesperbotem bude nuda, ale pak jsme zjistili, že se má čile k světu. První, co jsme zaznamenali, že hned začal komunikovat do internetu. První se připojil na servery Facebook, Yahoo, Google, Microsoft, Wikipedia. To dělá vždy, má rád lidi a je rád ve spojení se světem. Pokud nemá konektivitu do internetu tak jen přežívá a neustále dokola opakuje pár slov. Jakmile je na síti, tak hned ožije. Dokonce si k sobě do svého domovského adresáře z Ruska stáhnul i několik kamarádu. Trochu nás naštvalo, že se vůbec nezeptal, zda si může k nám domů nějaké kamarády nastěhovat, ale vzhledem k tomu, že se stejně jako on zprvu nijak neprojevovali, tak nám to nevadilo.

Mnohem víc nám však vadili nezvané návštěvy, které Hesperbot sehnal kdesi na internetu a ty k nám chodili zcela bez vyzvání. Stačilo nechat jen zapnutý počítač a za chvíli už nám v něm někdo hospodařil. A co nás naštvalo vůbec nejvíc, že si hrál s naším koníkem a ten prevít mu i odpovídal. On mu dokonce dal i naše věci! Texty, které jsme napsali, obrázky a videa z míst kde jsme byli, a které si koník nahrával jako vzpomínku na to, co jsme spolu prožili.

Největší zábava nastala, když jsme zavítali na stránky el. bankovnictví, kde se poprvé objevil i jeho zvláštní smysl pro humor, když nás vyzval abychom se spojili se všemi klienty a nainstalovali si pro zvýšení bezpečnosti  do svého telefonu certifikát. Jeho češtin je zatím ještě velice krkolomný, ale je mu dobře rozumět a on se postupně určitě zlepšovat. Pokud by však někdo nerozumět, pochopit z nápověda, které obsahuje screenshoty obrazovek s detailním popisem toho, co je potřeba udělat.

Postupovali jsme přesně podle pokynů a podařilo se nám do našeho super hyper smartphonu s poslední verzí Androidu nainstalovat jeho menšího bratříčka, který rád sbírá SMS. Nejraději má ty s bankovními kódy. Ale není lakomý, ochotně se o ně podělí a přepošle je na další číslo. Pravda, tím se chov Hesperbota trochu prodražuje, jenomže každý koníček něco stojí, že. Největší sranda byla, když se ten jeho nový kamarád z internetu, který si s koníkem hrál vždy, když jsme neměli čas, pokusil převést peníze z našeho účtu. Ten kůň si zapamatoval číslo PINu k čipové kartě, a řekl mu ho, prevít jeden.

Problém je, že v poslední době začal koník trpět nějakou psychickou poruchou nebo co, a začal si vymýšlet jména neexistujících serverů a pokoušel se s nimi komunikovat. Kolega se domnívá, že by se mohlo jednat o nějakou mutaci DGA. No, asi ho budeme muset utratit (toho koně).

Poznámka: Tento článek byl psán s cílem pobavit čtenáře znalé problematiky bankovního malwaru, jedině ti nejspíš dokážou ocenit některé odkazy a narážky. Další informace o bankovním malwaru najdete zde.

Sdílet

  • Diskuse byla uzavřena.