Hlavní navigace

Virtuální disk zdarma přímo od Google aneb návrat ztracené myšlenky

6. 3. 2006 22:25 (aktualizováno) Petr Šnajdr

Když Google spustil GMAIL, byla to výzva. Tolik místa a využít ho jen pro maily? A tak vzniklo několik virtuálních souborových systémů, které se snažily využít prostoru, který freemail Google nabízel. Ten postupně rostl do dnešních 2,7 GB a stále roste. Spolu s tím rostla nechuť Google tolerovat takové způsoby zneužití jeho služeb a začal se snažit jim bránit. Možná, že se časy GDrive vrací zpět. Dobrá zpráva pro uživatele, horší pro ty, kteří se rozhodli Google následovat.

GDrive

Na Google Analyst Day 2006 padla jedna velice zajímavá myšlenka a to filozofie Google nestavět žádná omezení a současně „vše u Google“. Příklad co to znamená? Virtuální vzdálený disk umožňující využívat prostor GMAILu a to bez hacků, způsobem, který bude podporovat přímo Google. Jsem zvědav kdy se stane skutečností.

Google tak začíná stále víc a víc říkat: nač mít data na lokále, když je můžete mít u nás v bezpečí a dostupná odkudkoliv budete chtít. Organizacím chránící soukromí musí nyní hrůzou vstávat vlasy na hlavě. Ale ne o moc víc než s Google Desktopem a jeho hledáním „napříč počítači“. Což tedy obnáší to, že se data překopírují na servery Google a hledá se v nich.

Google Drive není špatná myšlenka. Díky ní můžete mít jednotné konfigurace počítačů, sdílet jednoduše kontakty, databázové soubory, obrázky z dovolené a vlastně vše co budete chtít, bude dávat smysl a nebude moc velké. Sice již 2,7 GB místa není zase tak málo, ale přeci jen rychlost přístupu na takový disk nebude velká.

Pokud se do toho ovšem Google opeře s vervou mu vlastní, nepřekvapilo by mě kdyby jeho GDrive uměl online synchronizaci. Tedy jakýsi mirroring. A bezpečí dat? Chvíli potrvá než si na to zvykneme a než nás Google přesvědčí, že jsou opravdu v bezpečí. Mohuli mluvit za sebe, je několik věcí, které bych před tím ještě rád viděl. A všechyn jsou o bezpečnosti, šifrování apod.

A že i tak se tomu nedá věřit? A čemu se věřit dá? Možná, že GDrive může být finálně bezpečnější než spyware a adware prolezlé počítače běžných uživatelů a to o virech a trojských koních ani nemluvě. Je to otázka času a zvyku. Zatímco dnes již málokdo má problém svěřit své romantické dopisy a další soukromá data freemailu, jednou si stejně zvykneme svěřovat z těch našich tajností více a více. Že bych měl mít z toho obavy? Taky mám, ale na tom nic nemění.

A konkurence Google? To bude zajímavé. Nepůjde o nic jiného než schopnost nakupovat nové disky. Pokud některý portál vyděsilo kolik disků si vyžádal nápad „gigabajtového emailu“, lze říct jediné. Vítejte opět na začátku hry. A nebude to jen o těch discích, ale i schopnostech je managovat.
Jak vidět, replikovat Google služby může začít být velký problém i když na první pohled je to technicky tak jednoduché …

Sdílet