Hlavní navigace

Názor ke článku Microsoft: boj o reklamu nebo budoucnost? od Miloslav Ponkrác - [7] Ano, odpovídám přesně na článek. Řekl bych, že...

 • 28. 2. 2008 12:54

  Miloslav Ponkrác (neregistrovaný)

  [7] Ano, odpovídám přesně na článek.

  Řekl bych, že (aniž bych chtěl hájit MS), že v článku je v podtextu příliš zaměřeno na nasazování psí hlavy Microsoftu, byť jinak je článek dobrý. Takže zdůrazňování všeho, co může vyvolat negativní emoce vůči Microsoftu - tím je článek zbytečně přeplněn - a nejsem si ani zdaleka přesvědčen, že by v rámci hodnocení MS byl článek pravdivý. Jedno je jisté, v hodnocení MS článek ani nezakrývá, že nejde o pravdu. Byť se zbytkem informací lze souhlasit.

  Co byste z toho odsuzování MS měl nevím, ale prostě jen slepý nemůže nevidět v článku, že autor je na MS "zasednutý".

  S mnohamegabajtovým howto k Linuxu v roce 1995 nepřeháním, sám mám v blahé paměti, když jsem konfiguroval RedHat Linux a Debian v té době. Připojit se k internetu modemem pro mě znamenalo 14 dní laborování a čtení dokumentace (příkazy modemu, detaily PPP komunikace, a další). Každý krok byl velmi obtížný, a většina lidí to vzdala. Oproti tomu konfigurace Windows 95 byla procházka růžovým sadem a ráj na zemi - znovu zdůrazňuji, že mluvím o tehdejší době, dnes je to úplně jinak.

  Co se týká tehdejší doby - osobně jsem jí zažil. Dnešním myšlením se do té doby nedostanete - lidé byli daleko přístupnější více platformám, než dnes, v době vzniku projektu Chicago to fungovalo jinak. OS/2 navíc byl projekt, který IBM sama chtěla zničit - a to prakticky od počátku, každých cca půl roku IBM vydávala tiskové zprávy, že s vývoejm OS/2 končí a aby zákazníci přešli na jiný systém. Tyto tiskové zprávy OS/2 vydávala co půl roku asi deset let v kuse - pokaždé jí zákazníci a nadšenci do OS/2 přemluvili, aby se pokračovalo, ale stanovisko IBM bylo jasné - až jednou přišel okamžik, kdy to IBM zařízla definitivně. Mě samotnému bylo jasné už při vzniku OS/2, že pro IBM je to nechtěné dítě.

  Poslední odstavec je celý nepravdivý. Na 16 bitovém Intelu samozřejmě preemptivní multitasking bez problémů uděláte - a také v řadě OS byl udělán naprosto bez problémů. Dále MS měl takový operační systém a dokonce 32 bitový - jmenoval se Windows NT. Dokonce WIndows NT běžely na velmi široké škále procesorů - nejen na Intelu, ale také třeba na MIPSu, na Alphě, na PowerPC například. Tedy vůbec není pravda to co říkáte - MS šlo přesně o to, že měl to co měly jiné firmy - 32 bitový pokročilý operační systém, jenže ten byl příliš náročný na tehdejší hw. A on potřeboval totéž - jenže pro převálcování konkurence potřeboval snížit nároky natolik, aby to běželo na tehdejších PC strojích - což byl právě cíl Chicaga, později Windows 95. Windows 95 mělo stačit 8 MB RAM, tehdy nesmírně drahých - a díky této nenáročnosti MS zase zvítězil (možná bohužel ale prostě udělal ro nejpraktičtější pro lidi co bylo tehdy třeba).


  Možná si to neuvědomujete, ale tehdy vládla značná multiplatformovost. Nebylo problémem