Hlavní navigace

Názor ke článku Příliš žluťoučký kůň úpěl ďábelské ódy (.CZ?!) od l4m4 - [33] Jenže texty bez diakritiky jsou pro češtinu...

 • 29. 11. 2006 9:36

  l4m4 (neregistrovaný)

  [33] Jenže texty bez diakritiky jsou pro češtinu něco nenormálního.

  Jenže texty s českou diakritikou jsou nenormální pro celý zbytek světa.

  [33] Budete mít pouze jednu doménu – měšec.cz resp. slunečnice.cz

  Nebudete, budete mít furt dvě, protože xn--... nikdo nikam psát nebude.

  [33] Vím, že mohou nastat problémy se zadáváním domén třeba z počítačů v zahraničí – jenže aspoň vznikne tlak na to, aby ty počítače byly správně nastavené a umožnily uživatelům používat rozložení klávesnice pro jazyk, jaký používají.

  Jo, fajn. Takže až mi bude psát nějaký korejec e-mail, tak mu možnost zadávat jazyk, který používá, (a kterou má bezpochyby už teď) hrozně pomůže v tom, napsat mi na adresu l4m4@přírodověcecká-fakulta.zhůvěřilova-univerzita.cz, kterou mám na viztice. Stejně tak mi moje možnost psaní češtiny (kterou už mám, děkuji pěkně, nemohu si stěžovat) velmi pomůže poslat mu mail na jeho klikyhákovou adresu.

  Identifikátory musejí být založeny na nejmenším společném jmenovateli (byť není tak úplně společný, ale schopnost použít 26 písmen anglické abecedy bych prostě počítal do počítačové gramotosti). Teoreticky to sice splňují xn--..., ale to už je pomalu snažší si zapamatovat i IPv6 adresu. Takže potřebujeme nějaké praktičtější identifikátory, a ejhle, to jsou ta jména bez diakritky.