Hlavní navigace

Názor ke článku Příliš žluťoučký kůň úpěl ďábelské ódy (.CZ?!) od Filip Jirsák - Pořád se řeší, co by se stalo okamžitě...

 • 29. 11. 2006 8:52

  Filip Jirsák (neregistrovaný)

  Pořád se řeší, co by se stalo okamžitě po zavedení IDN. A je celkem logické, že každá změny přináší problémy. Jenže texty bez diakritiky jsou pro češtinu něco nenormálního. A bohužel od pouze ASCII domén k doménám s háčky a čárkami není jiná cesta, než že se IDN někdy zavede.

  Dříve se (skoro) všechny české texty na počítačích psaly bez diakritiky. To se postupem času změnilo. Názvy souborů se také dříve psaly bez diakritiky - a to ještě většinou v konvenci 8.3. To se mění. A není důvod, proč by tomu u domén mělo být jinak. Je to pouze odstranění technického omezení a posun k normálnímu stavu.

  Problémy s vícenásobnou registrací domén jsou taky pouze přechodné. Pokud se IDN zavede, za pár let nebude nutné mít zaregistrovanou doménu mesec.cz nebo slunecnice.cz. Budete mít pouze jednu doménu – měšec.cz resp. slunečnice.cz. Nikoho přece nenapadne jen tak odstraňovat ze slova diakritiku a použít jej jako doménu.

  Vím, že mohou nastat problémy se zadáváním domén třeba z počítačů v zahraničí – jenže aspoň vznikne tlak na to, aby ty počítače byly správně nastavené a umožnily uživatelům používat rozložení klávesnice pro jazyk, jaký používají.

  Snad ještě pořád je tu technika od toho, aby sloužila lidem, ne lidi pro to, aby se přizpůsobovali technice.

  Jinak dělat průzkum o nových doménách mezi současnými držiteli domén je fakt mimo. Pro současné držitele domén je z krátkodobého hlediska zavedení IDN opravdu mínus. Ale co třeba ti, kteří si doménu nezaregistrovali proto, že chtějí jedině doménu s diakritikou (protože doména bez diakritiky by nepřípustně zkomolila její název)? Ti se do průzkumu nedostanou. A co ti, kteří si kvůli chybějící diakritice museli zaregistrovat jinou doménu? Ti už přece do jiné domény investovali a IDL pro ně nemá žádný přínos maximálně náklady s pořízením oháčkované varianty domény). Je to jako ptát se lidí, kteří právě odcházejí z pekařství s nákupem, jestli si teď nechtějí koupit nějaké pečivo, a pak z toho usuzovat, že lidé vlastně pečivo vůbec nechtějí.

  Průzkum by měl nějakou vypovídací hodnotu jedině v případě, že by byl dělán mezi lidmi, kteří teprve uvažují o registraci domény, případně mezi těmi, kteří teprve vymýšlejí názvy projektů (a už v této fázi přihlížejí k tomu, že domény jsou zatím bez háčků a čárek).