Hlavní navigace

Názor ke článku Internet de luxe od internet - Jinak v Praze je to paradoxně docela složité...

  • 26. 1. 2009 19:54

    internet (neregistrovaný) 80.250.1.---

    Jinak v Praze je to paradoxně docela složité - kabel je jenom na sídlištích, v centru je permanentní stavební uzávěra, takže když nejste fakt pár metrů od kabelu, tak je to na roky. Ale to je důležité jen když někdo potřebuje v praze opravdu optiku. Co se týče DSL, tak to je možné buď Telecom - buď levné a naho... nebo nehorázně drahé a stejně bez garancí, a nebo někde GTS (ale tam je už několik let zastaven vývoj a je to hnus), nebo Volný, ale ten je jen na pár ústřednách (a stejně pozor na jejich SLA, protože jejich je jenom ta bedna v ústředně, ani ústředna, ani kabely, ani linka do ústředny ... nejsou jejich).
    Takže nejlepší v 99% případů bývá kvalitní bezdrát, buď v bezlicenčním pásmu (10,5 GHz), nebo i v nějakých dražších PtP licenčních pásmech (tuším 38 GHz). Io a nezapomínejme na kvalitní PtMP licenční pásma 26 GHz, ale tam je problém, je-li potřeba rychlost vyšší než 2 Mb/s). Levnější variantou jsou pak řešení v pásmu 5 GHz, ale tam je problém s garancemi. Každopádně to chce vybrat pro profi kvalitu profi firmu, která je schopná třeba do 2 hodin přijet.
    U WIA se mi líbí i proaktivní monitoring - tj. když vám třeba spadne proud a tudíž i internet, tak vám do pár minut volají a ověřují. Plus mají (alespoň podle smlouvy s námi, nevím jestli je to běžné) vždy skladem záložní HW a garantují výměnu v řádu hodin. Stejně tak je zálohovaná celá trasa. Výpadky dlouhodobě měřeno - asi 5 minut za rok (pravidelně každý rok v létě je šílená bouřka, že přes déšť není ani na krok vidět, a to padá i ten bezdrát). Na začátku jsme měli i záloží DSL linku od WIA (stojí to asi 3 stovky měsíčně navíc), umí to i napojit tak, že při výpadku se to automaticky přesměruje, ale poté co jsme ji přes rok nevyužili, tak jsme ji zrušili.