Hlavní navigace

OpenStack, Eucalyptus a Aeolus

22. 1. 2012 17:21 Jindra Toliman
O cloudu se dnes mluví pořád. Existuje několik projektů, které na poli open-source cloudu stojí za to sledovat. Jaké jsou mezi nimi rozdíly?
OpenStack je asi největší projekt, který zastřešuje mnoho firem v čele s Rackspace a NASA. Poskytuje kompletní inftrastrukturu pro běh vlastního (privátního i veřejného) cloudu. Projekt umožňuje správu (start, stop) virtuálních instancí, ukládání dat (SQL, nestruktorovaná data) a samotných obrazů. Je tedy velmi podobný, jako Amazon EC2 a jeho přidružené služby. Není překvapením, že největšími uživately jsou Rackspace, NASA a například HP se svým cloudovým řešením.
Druhým největším zásupcem open-source cloudu je projekt a společnost Eucalyptus. Je kompatibilní s Amazon Web Services API a projekt oficiálně používal Canonical, než přešel na OpenStack. Nabízí podobnou architekturu i vlastnosti, jako zmíněný projekt. Firma, podobně jako Nimbula nebo Joyent, je startupem. Na rozdíl od přirozeného vývoje Rackspace, kde vlastně otevřeli dveře do své kuchyně, je cílem těchto firem spíše nechat se pohltit větší společností.
Trošku stranou stojí projekt oVirt placený společností Red Hat. Jedná se více o virtualizační řešení, než-li cloud, nicméně tyto oblasti jdou ruku v ruce a všechny projekty nabízejí podobné vlastnosti. Na cloud má Red Hat odpověď v podobě projektu Aeolus, což není privátní/veřejný cloud, ale platforma pro jejich správu. Jaký je v tom rozdíl?
Zjednodušeně řečeno, Aeolus stojí o úroveň výše. Ačkoli se někteří komentátoři snaží stavět Aeolus na úroveň OpenStacku, pravda je taková, že s ním můžete spravovat jakýkoliv cloud, Amazon EC2, Rackspace, OpenStack samotný nebo zmíněný Eucalyptus. Případně virtualizační hypervisory jako je KVM, RHEV, oVirt nebo VMWare vSphere. Aeolus není nijak svázán s Amazon API a přirozeně tak nabízí větší možnosti, i když Mark Shuttleworh může na blogu tvrdit něco jiného.
Tak teď už v tom máte jasno, ne?

Sdílet

  • Diskuse byla uzavřena.