Hlavní navigace

Názor ke článku Google Talk je na dobré cestě od Jerry - [4] Poslední verze Kopete to už zvládají, i...

 • 30. 8. 2006 11:56

  Jerry (neregistrovaný)

  [4] Poslední verze Kopete to už zvládají, i když si zatím nejsem jist kvalitou (s jedním uživatelem GTalku jsem se slyšel v pohodě, s druhým s výpadky, zatímco v případě použití originálního klienta byl zvuk čistý v obou případech).

  [5] Obávám se, že na hlas přes webové rozhraní už AJAX stačit nebude. ;-)

  [6] ... který je ovšem závislý pouze na Microsoftu. Síla GT je v použití standardizovaného XMPP protokolu, díky čemuž je schopen komunikovat s jakýmkoli veřejně dostupným Jabber serverem, nemluvě o tom, že uživatel oficiálně není vázaný na jednoho klienta od jednoho poskytovatele. My, kterým nejsou lhostejné licenční podmínky, chválíme v tomto směru Google v první řadě za jeho jabberovou evangelizaci; třeba mně se díky GTalku v adresáři Kopete zdvojnásobil počet lidí, s nimiž nemusím komunikovat přes ICQ transport a můžu jim psát přímo prostřednictvím mého (vlastního!) jabberovského serveru.
  Jinak je standardní klient GTalku v porovnání s běžnými jabberovskými klienty silně minimalistický (ale díky tomu taky "blbuvzdorný"), ovšem není problém GTalkového klienta nějakým tím PSI & spol. nahradit.

 • Diskuse byla uzavřena.