Hlavní navigace

Názor ke článku Google Talk i na vaše stránky + je Radim Hasalík doménový spekulant? od jilm - [13] To by IMHO neměl být problém. Gmail...

  • 15. 3. 2007 13:42

    jilm (neregistrovaný)

    [13] To by IMHO neměl být problém. Gmail na vlastní doméně bude mít pravděpodobně také schopnost automatického přihlašování, takže by stačilo otevřít stránku s webovým Google Talkem. Možná by alternativou bylo mít alespoň Gmail Notifikátor, ale jeslti spolupracuje s Google Apps netuším, bohužel to nemám prozkoumané.

    Ostatně chybí skutečně málo, konkrétně to API. Otázkou ovšem je, jestli Google vůbec někdy bude mít zájem zpřístupnit tuhle možnost různým komunitám, když místo toho může celý komunitní systém zkusit vytvořit sám, třeba z Google Groups. Na druhou stranu si ale myslím, že i poskytnutí nástrojů pro ostatní tvůrce znamená získat velký vliv a že řada komunitních webů bude i nadále samostatná - jasná značka/doména, konkrétní admin, samostatné úzké zaměření a paleta nástrojů přesně podle potřeb je nějakým komplexním komunitním řešením typu Google Groups, ale i MySpace, Orkut, Lidé či Spolužáci nenahraditelná. Některé funkce však mají smysl mít globální (na co vlastní IM síť pro komunitu 1000 lidí?) a některé jsou už tak skvěle rozpracované, že se jim nedá konkurovat (Gmail). Proto si myslím, že nakonec budou konkrétní komunity provozovány a vytvářeny decentralizovaně, ale jen část věcí se bude tvořit odznova, zbylé bude stačit poslepovat, naskinovat a zakomponovat od někoho jiného.

    A Google má v tuto chvíli nejlepší paletu podobných nástrojů, chybí jen větší volnost (zvláště designová) a nějaký způsob sdílení výdělků. Za to, že na svém komunitním webu implementuji Gmail a Gtalk by mi měl Google platit, ne já jemu. Whitelabeling by byla v oblasti komunit podle mého názoru nejvhodnější strategie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).