Hlavní navigace

Názor ke článku Potrefené husy a školácké chyby na Mikroblogy.cz od Programátor - Co je na mém příspěvku [6] hrubého, to...

 • 4. 2. 2009 12:51

  Programátor (neregistrovaný) 195.146.147.---

  Co je na mém příspěvku [6] hrubého, to netuším. Vidím hrubost v blogspotu (výsměch je forma hrubosti a doporučování, že by si měl kdosi zopakovat nejen Netiketu mi připadá jako forma výsměchu), ale já jsem Janka jen požádal, aby nám naznačil, jak by to dělal on. Nedozvěděl jsem se to, místo toho mi bylo doporučeno používat selský rozum, což implikuje, že ho nepoužívám, tedy opět argumentace "ad hominem" ("Jseš blbej, nepoužíváš selský rozum"). Zeptal jsem se znovu, upřesnil jsem dotaz, ale opět mi nebylo odpovězeno věcně.

  Ale zřejmě má Janek nějaký jiný názor na to, jak by měly fungovat internetové diskuze -- místo tématu se zabývá osobami/osobnostmi, doporučuje jim školu nebo používání takového či onakého rozumu. Za zvláště úsměvné považuji doporučení (pro programátory) "nehledat algoritmus". To jako mají programátoři programovat bez algoritmů? Nebo jak tomu rozumět?

  Procenta, jak vám naznačil Filip, jsou fajn k získání okamžitého přehledu; je velmi jednoduché pomocí procent zjistit, že určitá volba vyhovuje nadpoloviční většině, nebo čtvrtině, nebo sotva desetině, účastníků, a výhodou je - neříkám tím určitě nic objevného - že jak se mění velikost množiny, zůstávají hodnoty v procentech stále příjemně malé. Počítat, v jakém poměru vůči sobě jsou čísla
  1 297 224
  a
  854 912
  , to už tak snadné není, na první pohled pouze vidíte, že to druhé je menší, a pokud třetí volba má

  442 315 hlasů,

  tak není tak jednoduché poznat, zda ty dvě méně populární volby v součtu přebíjejí tu nejpopulárnější, či nikoliv, zatímco z 48%, 25% a 24% to zjistíte výrazně rychleji.

  A jakmile se někdo rozhodne, že svým čtenářům / návštěvníkům zprostředkuje určité výsledky v pohodlnější, procentuální formě, narazí na problém, co dělat s tou výsečí, která při zaokrouhlování vzniká -- protože nenajde-li se Janek, pošklebující se součtu 102%, určitě se najde Jinek, pošklebující se součtu 99%.