Hlavní navigace

Nové Microsoft Works 9 jako freeware?

31. 7. 2007 14:31 Janek Wagner

Podle postu Mary Jo Foley na ZDNet by mělo jít o reakci MS na úspěchy OpenOffice.org a online kancelářských aplikací Google Docs a Calender a dalších.

Integrovaný kancelářský balík Microsoft Works se nejprve dodával od roku 1986 pro počítače Apple Macintosh, jejich česká verze MS Works 3.0 patřila k prvním do češtiny lokalizovaným kancelářským aplikacím pro MS Windows 3.1 a přiznávám, že jsem ji poměrně dlouho v 90. letech používal, přestože trpěla obdivuhodnou nekompatibilitou formátů dokumentů, logikou ovládání i překladem GUI s dalšími verzemi i balíkem Office. Začal jsem tehdy Works 3.0 používat především pro schopnost práce s dokumenty z T602 a integraci textového a tabulkového procesoru.

Verze Works 8.0 byla uvedena v roce 2004 a je dodávána nejspíše převážně jako OEM i jako krabice za 50 dolarů, následná verze 8.5 byla více méně jen bezpečnostním upgrade a z balíku zmizely již nepodporované aplikace MS Draw a WordArt. Pokud bude MS Works 9 pro legální uživatele MS Vista zadara, určitě to vyvolá reakci konkurence jako případě IE či WMP. V situaci, kdy Microsoft chce svou vlastní open source licenci, by ale zatím jen hypotetické uvolnění Works pod touto licencí mohlo změnit situaci.

Sdílet