[9] ale vždyť to co píšete je nesmysl od A do Z. Zabezpečení záloh - vždyť v každé fázi máte data šifrovaná nějakou "nerozlousknutelnou" šifrou, ve fázi kdy jsou data spárovaná dokonce dvěma, takže by vám to bylo celé k ničemu.
Že nedůvěřujete volební komisi atd. tak pak nemůžete důvěřovat volbám jako celku, protože volební komise se o ně stará i teď. A to včetně agregovaných dat z jednotlivých okrsků.
A přepočet? I dnes můžete pouze vzít počet lidí, kteří vhodili nějakou obálku do urny a porovnat to s počtem hlasů+neplatných hlasů+prázdných obálek a pak můžete samozřejmě přepočítat hlasy jednotlivým stranám. To samé můžete udělat i s elektronickými hlasy, jestli chcete, můžete si je nechat třeba vytisknout a přepočítat ručně, jestli se domníváte, že počítač může při nejjednodušší matemické operaci "součet" udělat více chyb než fyzická osoby - sčítači. Navíc tak zpochybňujete i volby na online terminálech, které už dnes jsou v desítkách států.
V celém procesu jsou samozřejmě různé kontrolní mechanismy, CRC atp. takže nevěříte-li hollywoodským trhákům tak je prostě fakt, že taková data jsou bezpečnější než klasická (kde vám opravdu stačí uplatit pár členů komise v nějakém početnějším okrsku, a nebo jen řidiče vozícího urny plus celkem triviální operace na telefonním vedení a získáte dost hlasů.
Samozřejmě základní premisa bezpečnosti je, že neexistuje bezpečný systém, pouze systém, na jehož nabourání by muselo být vynaloženo více prostředků, než kolik přinese. A vzhledem k tomu, že je to systém bezpečnější a sledovanější než bezpečnostní systémy bankovních domů, tak by hacker, který to zvládne, mohl být multimiliardářem s neomezenou mocí i bez voleb
Tomáš Kapler, specialista v oblasti internetového marketingu, konzultant v oblasti datových sítí a připojení k internetu
Přečteno 140 732×
Přečteno 81 431×
Přečteno 47 048×
Přečteno 36 757×
Přečteno 30 510×