Hlavní navigace

Názor ke článku ÚOHS zahájil šetření mobilních operátorů ve věci nespravedlivého účtování od Tomáš Kapler - VoIP je fajn ale provozovat jej na mobilních...

  • 29. 9. 2010 19:37

    Tomáš Kapler (neregistrovaný) 212.11.122.---

    VoIP je fajn ale provozovat jej na mobilních datech je technologicky prakticky velmi problematické - pro kvalitní hovor potřebujete permanetně delay+jitter do 150 ms a max. ztrátovost paketů pod 3 %, a to prostě na většině území většinu času s většinou mobilně datových technologií neuděláte. (a to není vyloženě chyba operátorů, prostě mobilně datový provoz nemá QoS a není koncipován pro delay-critical aplikace)

    Nevím o tom, že by Vodafone blokoval VoIP - opravdu to dělá? Nebo to prostě "jen" nefunguje prostě proto, že datová síť toho není schopná?

    Osobně VoIP na mobilech oceňuji proto, že jsem stejně 99 % času někde na WiFi - v práci, doma a nebo v kanceláři. Dá se téměř říct, že když nejsem na WiFi, tak nechci pracovat a nemá mi kdo co volat. Těším se na funkční, pohodlné a kvalitní služby/aplikace, které mi umožní inteligentní směrování volání podle toho, zda jsem či nejsem na VoIP. Pokud vím, toto dobře řeší Google Voice, bohužel zatím ne u nás.