Hlavní navigace

Názor ke článku Šrotovné - 1. dotace, která má smysl od Radim Smička - Šrotovné je absolutní nesmysl, ostatně jako jakákoliv jiná...

  • 13. 2. 2009 23:03

    Radim Smička (neregistrovaný) 83.208.22.---

    Šrotovné je absolutní nesmysl, ostatně jako jakákoliv jiná dotace :). Přitom si autor i sám odpověděl proč. Zvýší to krátkodobě poptávku, tedy přinutí lidi, kteří uvažují o koupy auta ve výhledu roku, maximálně dvou si auto koupit hned. Tato poptávka, ale bude chybět za rok za dva. Nějaký vliv na bezpečnost, ekologii je nesmysl (ty lidi by si to auto stejně koupili - za rok budete ve stejném bodu).

    Jediný důvod proč to vlády dělají, je že doufají že za ten rok přejde krize a vydružují si tak uměle automobilky. To je ale dost neefektivní. Ideální je aby se přirozeně snížila nabídka, třeba i krachem nějaké automobilky. Pročistil by se tak trh a nestálo by to ani korunu(dolar, euro) z rozpočtu. Navíc si všiměte, že americké automobilky měly problémy už před krizí, další vydržování krizi jen prohloubí :-(. Ideální je nedělat téměř nic, ale to se voličům blbě vysvětluje.