Hlavní navigace

Názor ke článku Šmírujete své zákazníky? od internet - re brooch: nechce se mi to celé procházet,...

 • 25. 7. 2007 8:14

  internet (neregistrovaný)

  re brooch: nechce se mi to celé procházet, ale odkazovaný dokument je vyhláška, která novelizuje zákon o elektronických komunikacích a sankce za nedodržení těchto vyhlášek vyplývají právě z tohoto zákona, tedy hrozí pokuta do výše 10 % výnosů, maximálně 2 až 10 milionů Kč podle typu porušení. Viz http://www.sagit.cz/pages/sbirkatxt.asp?sn=y&hledany=z%E1kon+o+elektronick%FDch+komunikac%EDch&zdroj=sb05127&cd=76&typ=r hlava VII, §118

  IMHO je naprosto v pořádku uchovávat údaje, které souvisí se zúčtováním, tedy např. kdo kdy kam volal, kolik přenášel dat a tak podobně, už proto, že tyto údaje stejně musí být de-iure uchovávány minimálně 3 roky v účetnictví. Vše ostatní je zjevně pokus o podchycení nekalých živlů.

  Osobně proti tomu á priori nic nenamítám (ochrana je v pořádku, sporný je jen objem dat), jen na tuto skutečnost poukazuji a zajímám se, kdo o tom vůbec ví. Znepokojuje mě totiž nejvíce to, že se udělá takováhle vyhláška, která se dotkne velmi výrazně osobnostních práv všech obyvatel ČR a znamená značné investice u tisíců subjektů, ale tato vyhláška nebyla pořádně komentována odbornou veřejností a o jejím vydání nikdo neví. Jasně že neznalost zákona neomlouvá, ale opravdu bych byl nerad, kdybych musel každý den projít všechny zákony, jestli tam náhodou není něco co se týká mě (nota bene když se často dělají poslanecké přílepky a úprava zákona o vyvlastňování se přidává do zákona o krmivosti dojnic.

  A to ještě není všechno, třeba ve zmíněném zákoně o elektronických komunikacích je paragraf 97, který ukládá povinnost zřídit každému kdo provozuje veřejnou službu elektronických komunikací odposlechový bod a ukládat opět mraky informací.