Hlavní navigace

IE8 beta 1 je na světě, první dojmy z nového internet exploreru

6. 3. 2008 1:45 (aktualizováno) Tomáš Kapler

Neuvěřitelné se stalo skutkem, IE vydal v pro něj rekordním čase novou verzi svého prohlížeče, byť zatím jen betu. Takže jestli vás zajímají první dojmy z testování Internet Exploreru 8, tak čtěte dál.

1. Instalace IE8

Jednoduše bezproblémová, mírně a nenásilně mi byl vnucen Silverlight, a co víc, po instalaci mi dal na výběr konkurenční vyhledavače atd., zjevně už Microsoft nechce platit žádné pokuty a ví, že podobné kraviny jsou zcela zbytečné a mají pro negativní dopad. Nevýhoda 1 – byl nutný restart, vzhledem k integraci do systému (WinXP, nahradil jsem IE6)

2. První dojem z IE8

Skvělý. Zatímco IE7 mi při prvním spuštění způsobila alergii, takže jsem ji od té doby spustil tak 20× do měsíce, kdy jsem potřeboval otestovat nový web nějakého našeho klienta, a i to na jiném kompu než na mém, tak IE 8 je v pohodě. S čím mám problém je menu, které je pod lištou s adresou, a nedá se přesunout nad ní, dá se ovšem vypnout a nebo alespoň přesunout třeba vedle nějakých seznam toolbarů a podobně.

Co musím na IE 8 pochválit na rozdíl od jejich konkurence je možnost nastavování. Když před dvěma týdny vyšla poslední beta Firefoxu, zapřísahal jsem se, že mu dám šanci. Dva týdny s ním bojuju, trvalo mi asi 30 člověkohodin, než umí alespoň 80 % z toho co jsem měl zcela nativně v Opeře a bez čeho nemůžu žít, vyžaduje to mraky pluginů a spousta věcí nefunguje jak má, ale některé pluginy jsou tak dobré, že ho ještě asi chvilku budu zkoušet.

Z IE 8 tenhle pocit nemám. Funguje tak jak očekávám, spoustu věcí umí sama od sebe a nemusím na to nic instalovat, to že Firefox neumí standardně ani tak základní věc jako nastavení chování tabů a možnost třeba výběru které ikonky se zobrazí v liště je tam prakticky nulová, to u IE 8 neplatí a přizpůsobení je naprosto běžné jako mají ostatně všechny normální aplikace.

Fungují také všechny lišty co jsem měl předtím na IE6, takže nenastala pohroma jako u Firefoxu, kde v současné betě nefunguje prakticky žádný plugin, beta IE8 je v tomto tak od první chvíle použitelnější.

3. Chování IE 8 v systému

Za dobu testování mi Internet Explorer 8 spadnul jednou, u bety Opery se mi to stává občas také, u Firefoxu to bylo při testování těch stovek pluginů neustále, ale po týdenním odladění nepadá. Každopádně stabilita u bety by se asi hodnotit neměla.

Co se týče paměťových nároků, ty jsou zhruba na úrovni konkurence, takže v tomto žádný problém.

Co mě ale velmi mile překvapilo je rychlost – načítání stránek je subjektivně výrazně rychlejší než na Firefoxu, zde musím zase pohanit Operu, která u moderních stránek s ajaxem je neskutečný hlemýžď, třeba Mapy.cz se na IE 8 načítají asi 3 vteřiny, na Firefoxu také, ale působilo to trhaněji, Opera úvodní stránku map serveru zobrazí na mém počítači snad za půl minuty. A není to chyba ani mapy.cz serveru, podobně se chovají ostatní mapy a některé jiné ajaxové aplikace, a není to ani chyba mého kompu, podobně se to chová i na jiných. Prostě javascript v Opeře stojí za prd, a poslední beta je na tom snad dokonce hůř než poslední ostrá verze.

4. Zobrazení stránek v IE 8

A teď asi to co nejvíce zajímá spoustu lidí – zobrazení stránek. Acid 2 test zvládne Internet Explorer 8 v IE8 módu na výbornou, Acid3 ovšem v IE8 módu dostane méně bodů než v IE7 módu. Jo já jsem zapomněl říct – je zde magické tlačítko „Emulate IE7“, které bude emulovat chování IE7. A to bude asi největší problém.

Je totiž mnoho stránek, které mají různé testy, jestli je prohlížeč IE, a pakliže je 7, tak udělají něco nějak, v opačném to udělají jinak, tj. IE 8 se jim bude jevit přinejlepším jako IE 6. O moc lépe si ale nepovedete ani u stránek, kde je třeba podmíněný komentář, který bude něco aplikovat pro IE 7 a vyšší – IE 8 totiž (zatím na první pohled) zobrazuje všechno „správně“ – čti tak jako Opera či Firefox zhruba poslední rok a tak jak velí CSS 2.1 (o 10 let starém „standardu“ CSS 2.0, který byl i přes své stáří ignorován i IE7 ani nemluvě). Takže ve standardním (tj. IE8) režimu vám třeba mapy.cz server nezobrazí žádné mapy.cz, amapy.cz se zobrazí blbě (zjevně počítají s chybným box modelem starších IE). Takže se bojím bojím, že to dopadne tak, že všichni budou mít permanentně zapnuto Emulate IE7 a tak se vlastně žádná revoluce konat nebude. Velký problém totiž je, že aplikace změny módu vyžaduje restart prohlížeče (sic!), takže nic co by mohl člověk udělat jen když má problém.

Jestli jsem našel nějaký problém standardního IE 8 režimu, tak je to velikost písem, které jsou jinak veliké než má Firefox, Opera i předchozí IE. Krásně je to vidět na našich www stránkách, kde pravé menu v IE8 na rozdíl od ostatních prohlížečů přesahuje box. Nevím ale, jestli je velikost písma nějak standardizována.

5. Resumé

Musím říct, že IE 8 se mi velice líbí. Když bych si měl vybrat zcela bez ohledu na nějaká vymazlená rozšíření, která existují na FF, tak by moje pořadí bylo Opera, těsně následovaná IE8 a pak dlouho dlouho nic a pak Firefox. Když bych nebyl na Operu zvyklý a nebyl vývojář, tak bych dokonce postavil IE 8 na první příčku (a to jsem člověk, co IE nepoužívám už drahně let).

Existence rozšíření posouvá Firefox hodně nahoru, stejně tak ale i IE, Opera v tomto hodně ztrácí, na druhou stranu většinu z rozšíření, které jsou dostupné pro FF či IE má Opera již nativně v sobě, případně dostupné přes widgety, ale třeba právě pro vývojáře jsou některé věci jen ve formě rozšíření pro FF či IE (např. zobrazení sranku/gtpr bez nutnosti kliknutí na nějaké scriplety). Navíc některé weby bohužel v Opeře nefungují zcela dokonale (např. nemožnost využít barevného označení značek v Gmailu v Opeře je pro mě velké mínus).

Takže resumé – jestli se mi podaří najít nějaký způsob, jak přesunout panel s lištami dolů, na což jsem zvyklý (btw Opera to umí nativně, pro FF jsem musel hodně dlouho hledat, všechny pluginy co to umí v nové betě nefungují, nakonec jsem našel nějaký malý hack nějakého souboru), tak asi vzdám svou snahu ohnout Firefox pro mé potřeby a zkusím to s IE. Kdyby to „Emulate IE7“ fungovalo bez restartu, tak jsem spokojen i jako vývojář. Problém tak bude jen s tím, jak donutit furt těch asi 50 % lidí na internetu, co stále používají prohlížeč vzniklý v době, kdy téměř nikdo ještě neznal Google, AJAX bylo tak možná sprosté slovo a CSS 2.0 byla něco, o čem si nechávají všichni ještě 5 let zdát.

6. Je ovšem IE 8 revoluce?

Abych nebyl ovšem tak happy – IE 8 je podle mého rozhodně pokrok, ovšem že bych si to troufl považovat za změnu hodnou změny celé verze, to nevím nevím. Na druhou stranu Microsoft zřejmě nepředstavil žádná velké změny ve vzhledu, tahle první beta má spíš vývojářům webů dát do ruky nástroj, se kterým v předstihu upraví své stránky. Takže vyjadřovat se o nových funkcích asi moc nemá smysl, byť nějaké tam jsou, ale už fakt že mezi 5 „New and exiting features“ zařadili i takové samozřejmosti jako „Automatic Crash Recovery“ a nebo pruh s Oblíbenými položkami ukazuje jak chudé to s funkcemi je. Jedinými novinkami tak jsou Activities a Web slices, což bych přirovnal asi k scripletům a widgetům s mikroformáty, uvidíme jak se to chytne, o tom ale určitě budou psát jiní.

Jo abych nezapomněl – IE 8 přepíše opět knihovny, takže no way back ke spuštění starého prohlížeče. Tento článek byl celý napsán v IE 8 (což by BTW v Opeře nebylo možné, kvůli jejich minimálně rok reportovaném a kvalitně neřešeném bugu s nedělitelnými mezerami ve Wysiwyg editorech)

Sdílet

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).