Hlavní navigace

IE7 na Windows 2000 - žeby?

5. 10. 2007 11:25 Tomáš Kapler

Microsoft uvedl novou verzi prohlížeče Internet Explorer 7. Je to jen o nějakou tu tisícinku ve verzování navíc, ale přesto je hodně zajímavá a to z několika důvodů.

Zaprvé Microsoft zapnul ve výchozím nastavení opět odkaz na menu, čímž vlastně defacto přiznal, že jeho sázka na lidskou blbost tentokráte nevyšla, někteří lidé holt potřebují u prohlížeče i něco jiného než je adresní řádek.

Zadruhé, a to je ještě zajímavější, Microsoft odstranil kontrolu ověřování pravosti Windows. Bylo by to jestli se nepletu poprvé, a byl by to po dlouhé době konečně nějaký správný krok od tohoto giganta. Nejde jen o to, že spousta lidí včetně mě by tímto testem neprošla ne proto, že by neměli legální Windows, ale defacto z donucení od věčných buzerací systému, kdy prostě použít „nelegální“ kopii (je vlastně nelegální nainstalovat Windows s jiným klíčem, než mám koupený?) stojí méně nervů a času. Výhody (i pro Microsoft) jsou jinde.

Zatřetí je dopad předchozího kroku – konečně by totiž mohl nějak významněji klesnout počet IE6 na světě. Většina lidí i tu současnou primitivní obranu neumí obejít, bojí se, že jim něco nebude fungovat atd. Tak se konečně trochu posílí bezpečnost na Internetu a tvorba stránek bude také o něco veselejší.

Začtvrté – a to je vlastně i v titulku tohoto článku – objevují se zprávy, že odstranění kontroly pravosti Windows XP v sobě obsahuje zajímavý side-efect a tím je možnost zprovoznění IE 7 i na Windows 2000.

Jestli to někdo potvrdí (já sám nemám kde to vyzkoušet), tak to bude pro mě osobně poslední kapka pro podporu starších prohlížečů a systémů. Nechápu, proč bych měl podporovat a ztrácet svůj drahocený čast na 10 až 13 let starý operační systém a 7 let starý prohlížeč. Dělá to snad nějaký výrobc účetního software či čehokoliv dalšího? Ani moderní periferie ve starých 16bitových systémech (+Win NT) neběhají. Je k dispozici nová verze operačního systému. Měli jste 10 let na to, abyste na ni přešli. Ano, upgrade stál v různých akcích asi tisícovku, tedy asi 30 halířů za den. Nejste ochotni investovat třicetník? Pak použijte jiný, bezpečnější prohlížeč, který je zcela zdarma a funkční i na starých mašinách. Jste líní udělat i to? Tak jdetě do hajzlu, nebo mírněji – potom budete ochuzeni o zážitek, stejně jako kdybyste chtěli na malé černobílé televizi z roku 70 koukat na nějaké DVD.

Jestli se to nepotvrdí, tak s tímto přístupem počkám ještě pár měsíců – do doby, než uživatelů IE6 bude na českém a světovém Internetu menšina (měně než 50 %). P.S.: samozřejmě komerčních projektů se to týkat nebude, tam zákazník za své peníze chce zákazníky, bez ohledu na to, jestli používají moderní super duper systém, nebo prehistorickou kalkulačku.

Sdílet