Hlavní navigace

Názor ke článku Bezdrátový internet škodí zdraví od Jimmy - [50] Až vyrobíš anténu, která usměrní rádiové vlny...

 • 10. 7. 2009 17:42

  Jimmy (neregistrovaný)

  [50] Až vyrobíš anténu, která usměrní rádiové vlny že budou zářit stejným způsobem jako laser, tak se staneš jedním z nejbohatších lidí na světě a pravděpodobně dostaneš i Nobelovu cenu. Všechny antény totiž vyzařují signál ve tvaru kužele a ve skutečnosti ještě září na všechny strany. Takže u všech antén hustota výkonu klesá se čtvercem vzdálenosti, takže příměr s ukazovátkem je úplně mimo.

  Pro představu:
  Anténa síto Pacifik Wireless 25 dBi 5 GHz (tedy slušně zisková anténa) má vyzařovací úhly (H/V): 6°/6°. Co to znamená ? Že na 6° je plný signál a na 7° už žádný ? Nikoliv. To znamená na 6° od osy poklesne signál o 3 dB, tedy na polovinu a se zvětšujícím se úhlem dále klesá.

  Co z toho plyne ?
  Zatímco u laseru je veškerý výkon soustředěn na opravdu malé ploše, která i na vzdálenost stovek metrů je téměř přesně stejně malá, tedy hustota výkonu je velká a tak koukat i do slabého laseru na i na velkou vzdálenost je nebezpečné, u rádia toto nehrozí. Rádio vždy vysílá signál do celého prostoru, i když většina výkonu může jít do poměrně malého kužele. Nicméně hustota výkonu klesá s druhou mocninou vzdálenosti. Navíc čím ziskovější anténa, tím musí být větší, tedy i přímo v anténě či před anténou je stále hustota výkonu stále poměrně malá.

  Závěr: zatímco laserem klidně přeříznete ocel, rádiem se vám to rozhodně nepovede a rozhodně žádným způsobem nelze zkoncentrovat výkon wifi, tedy 0,1 W, tak aby byl jakkoliv nebezpečný živým tvorům.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).