Hlavní navigace

Názor ke článku Bezdrátový internet škodí zdraví od SEO & Reklama na Internetu - [48] víš co je to hustota vyzářeného výkonu?...

 • 10. 7. 2009 17:16

  SEO & Reklama na Internetu (neregistrovaný)

  [48] víš co je to hustota vyzářeného výkonu? Dovolím si takový příměr pro malé děti - představ si žárovičku na tužkovou baterii - světýlko, který nevidíš z pár metrů. A teď si představ, že na stejnou tužkovou baterii dáš "laserové" ukazovátko. A teď ti oběma světýlkama budu svítit hodinu ze dvou metrů do oka.
  Zatímco s tou žárovičkou si ani nevšimneš že svítím, protože září téměř 360° ve všech osách, takže k tvému oku směruje jen třeba 0.01 promile z té světelné koule, tak u laserového ukazovátka k tvému očíčku doputuje téměř 100 % a az tu hodinku si nejspíš budeš moci pořídit pásku na očíčko či slepeckou hůl když budu svítit na obě.
  A stejné je to u rádií. Tomu zářiči co svítí jako dokonalá koule (jež neexistuje, proto je to také hypotetické zařízení) se říká Izotropní zářič a proto hustota vyzářeného výkonu je údaj, který říká, jaký výkon by musel mít izotropní zářič, aby v nejsilnějším směru dopadala na cíl stejná intenzita výkonu.
  Tj. když se vrátím k tomu příměru, předpokládejme, že to laserové ukazovátko zahustí paprsek do 1 promile té koule, takže stejné výkon by na cíl dopadal s izotropním světelným zdrojem v případě, kdyby ta žárovička byla tisíckrát silnější, tj. u antény bychom řekli 30 dBi.
  Snad ti toto vysvětlení pro malé děti pomůže ze sebe příště nedělat idiota.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).