Hlavní navigace

Názor ke článku Kam uložit swap soubor nebo cache prohlížeče? Do RAMDISKu! od Ondřej Novák - [19] No on je tam jeden problém a...

 • 1. 9. 2010 20:47

  Ondřej Novák (neregistrovaný)

  [19] No on je tam jeden problém a to je namapovaná PCI sběrnice. Nikdy bych nevěřil, že může zabrat přes půl giga adress. Některé biosy tedy volí cestu remapování poslední gigové banky od adresy 4GB do adresy 5GB. Bohužel, tenhle adresový prostor není pro Windows 32-bit viditelný. Umí to jen ty server editions. Možná výše zmíněný ramdisk umí zkrze ovladač hacknout PAE tabulky tak, aby měl přístup do této poslední banky. Pak to určitý smysl má. (určitě to jde proti licenčním podmínkam Windows ;-)

  Upřímě řečeno, se 4GB paměti bych uvažoval o instalace 64-bitového operačního systému, který výše zmíněné problémy řeší lépe.

  Tam kde BIOS neprovádí remap poslední banky nad adresy 4GB, tam bude k dispozici něco od 200MB do 500MB paměti namísto celého 1GB. I přesto bych doporučil využít tuhle paměť navíc smysluplněji, než dávat na to ramdisk a na něj swap

  Swap má tu nevýhodu, že kolikrát duplikuje obsah paměti, čili tím, že si přidám swap na ramdisk nezvýším automaticky dostupnou paměť o zadanou velikost. Swap je přizpůsoben pro práci na disku, kde je k dispozici víc místa, takže je možná redundance, kdy ve swapu leží totéž co je v paměti, aby bylo možné data z paměti rychle odstranit. Virtuální zvýšení velikosti tedy bude efektivně menší, dejme tomu o 50% (čili se dostáváme k těm 500MB, co jsem psal výše).

  Tempy dávat na ramdisk je diskutabilní. Pokud ramdisk přežije reboot, pak to smysl má. Ale různé instalátory si tam s oblibou dávají rozpracované instalace, pokud musí rebootovat. Pak se stane, že po rebootu instalace nepokračuje, protože byla smazaná. Problém může být i limitovaná velikost tempu. Software, který se instaluje tak, že se nejprve zkopíruje z DVDčka do TEMPu a z něho se nainstaluje bohužel na ramdisku nenainstalujeme.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).