Hlavní navigace

Názor ke článku Kam uložit swap soubor nebo cache prohlížeče? Do RAMDISKu! od Ondřej Novák - [12] Konečně feedback je více než výmluvný: Using the...

  • 1. 9. 2010 14:56

    Ondřej Novák (neregistrovaný)

    [12] Konečně feedback je více než výmluvný:

    Using the version of Gavotte RAMDisk you mention, I was able to load a RAMDISK using what I believe is RAM between 3GB and 4GB on my system, but without using the ForceEnable option on PAE with bcdedit. Given that PAE is supposed to be for addressing memory above 4GB on 32-bit systems, this does make sense, and since I only have 4GB of RAM, it doesn't make sense to have PAE enabled when it may result in a performance loss. It seems that the only thing required for Gavotte RAMDisk to use the 3GB+ memory is having the UsePAE option enabled in the registry. I tried changing this value to zero (disabled) and after reboot saw a 512MB (as was the setting in RAMDisk) - and noticed about the same amount being deducted from my system's available memory (as would be expected if it wasn't using the RAM above 3GB).

    Dotyčný zjistil, že musí mít zapnutý PAE, takže efekt ramdisku (provozovat ramdisk, bez nutnosti mít zapnutý PAE ve Windows, který jinak degraduje performance) padá. Pokud ale mám zapnutý PAE, pak zase padá výhoda ramdisku, protože ta paměť pro ramdisk je ukradena z celkového množství paměti, který je k dispozici Windows pro aplikace.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).