Hlavní navigace

Názor ke článku IDN neprošlo ani letos, kdy tedy projde? od LP - V uvedených příkladech aktualne.cz, zazitky.cz (a mnoha dalších...

 • 25. 11. 2008 20:11

  LP (neregistrovaný)

  V uvedených příkladech aktualne.cz, zazitky.cz (a mnoha dalších jako ceska-televize.cz či zive.cz) je přirozené vyslovovat a následně i používat domény s diakritikou. Současně to jsou i příklady situací, kdy majitel domény bez diakritiky by chtěl zlepšit podmínky uživatelům a byl by za to ochoten pravděpodobně zaplatit i drobný poplatek za doménu. Pro tyto situace (pro držitele bezdiakritické varianty) by bylo vhodné IDN uvolnit s omezením na české znaky a znaky sousedních států.

  Uvolnit situaci ale více by naopak situaci uživatelů zkomplikovalo. Pokud by existovalo vedle živě.cz i odlišné živé.cz, tak v některých situacích nebudu schopen zapsat adresu. Bezpečná ústupová varianta na zive.cz by fungovala pouze někdy a já jako uživatel bych nevěděl kdy.

  Navrhuji povolit IDN pro ty, kteří vlastní odpovídající bezdiakritickou variantu a po nějakých 3-5 letech vyhodnotit, zda má smysl jít o krok dál a zrušit vazbu na bezdiakritickou variantu. Musí být splněn základní předpoklad - diakritické verze jsou samostatně funkční.

  Problémů s nefunkčností IDN bude hodně, na velkém množství formulářů není možné zadávat diakritické verze adres WWW serverů či e-mailové adresy s diakritickou. Příkladem může být i tento blog, který neumožňuje zadat diakritickou verzi URL v komentářích.