Hlavní navigace

Názor ke článku Jaké jsou pravé příčiny současné krize? od Honza Makovička - Přesně tak, souhlasím. Rozdíl máme v názoru na tuto...

 • 12. 3. 2009 15:49

  Honza Makovička (neregistrovaný)

  Přesně tak, souhlasím.

  Rozdíl máme v názoru na tuto zjevnou skutečnost. Vy říkáte, že systém, který umožňuje, aby se z ničeho vyčarovalo 1000 Kč je OK - vlastně abych byl korektní, neříkáte to, ale tak nějak mi přijde že to prostě nekritizujete :)

  Já říkám, že je to extrémně nestabilní konstrukce, která z podstaty bude kalobovat co pár let či desítek let, kdy si vždy tento systém vybere daň od obyčejných lidí. Předpoklad, že 10% PMR je ok, to je prostě čirý idiotismus. Mimochodem nestabilita vnesená bankovním systémem se dnes velmi často "snižuje" tím, že to je prostě hospodářský cyklus. Ten jistě exituje, ale se stabilním bankovnictví by neměl takové amplitudy (ať už kladné, nebo záporné). A to nepočítám trvalou plíživou daň uvalenou bankami a bankovním systémem na lidi ve formě inflace.

  Jen v ČR jsme za banky zaplatili + za tuto krizi zaplatíme 350 mld Kč (a to jsem velký optimista). Pro srovnání, rozpočet ČR je cca 1100 mld Kč. V praxi i kdybychom nejedli, nepili, nesvítili, atd., budeme 1/3 roku jen pracovat na tento zvrácený systém a platit za jeho chyby. S reálnou nutnou spotřebou a mandatorními výdaji (tuším že >80% rozpočtu) je to prakticky o několikaleté robotě jen na tyhle zmetky z bankovního sektoru.

  A poslední co neuvažujete - účtování úroku. To je to, co ten činí v praxi nepoužitelným, protože vede na požadavek exponenciální spotřeby ve světe s omezenými zdroji.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).