Hlavní navigace

Názor ke článku Jaké jsou pravé příčiny současné krize? od Honza Makovička - Bohužel se mýlíte. Já ani nepsal že by...

 • 11. 3. 2009 13:13

  Honza Makovička (neregistrovaný) 212.158.158.---

  Bohužel se mýlíte. Já ani nepsal že by musela banka nějaké peníze tisknout. Více než 95% peněz dnes existuje pouze elektronicky. A všechny ty právě vznikly způsobem, který nechcete nebo nemůžete pochopit.

  Banka není žádný normální podnik. Žádný normální podnik není státem z peněz obyčejných lidí zachraňován z problémů, které si způsobí sám, a to téměř bez výjimky. Žádný jiný podnik nemůže vytvářet peníze z ničeho. I kdybych přistoupil na vaši definici multiplikačního efektu (jakože nepřistupuji), tak mi tu v podstatě trvdíte, že "jsem automobilka, mám na účtě 1 mld, tak si znich udělám 1,9 mld tím, že je někomu půjčím"

  Svůj fanatismus byste mohl schladit aspoň tím, že se podíváte kolem sebe, co se poslední 2 roky děje, což je kolaps tohoto bankovního systému. Kdyby jsme to už dávno neplatili zase my obyčejní lidé, tak už dávnou všechny banky zkrachovaly, v USA tedy bezpečně, chápte to vůbec??? Hlásáte tu něco, co už praxe vyvrátila. Pokud by banky půjčovaly jen to co mají, tak nikdy k této krizi nemůže dojít. Problém je že půjčují (přesně řečeno vytvářejí) peníze, které nikdy neměly. I multiplikační efekt 1:2 má tuto vlastnost, a 1:10 s úrokem, to je prostě matematická utopie, které může věřit buď blázen nebo ekonom.

  K vaší větě:
  Proste pokud pujcujete lidem s tim, ze cena nemovitosti porad poroste a oni budou splacet pouze uroky, tak vam ekonom rekne, ze si zadelavate na pruser, protoze nic neroste az do nebe ;-)

  Ne, právě toto žádný ekonom ještě před dvěma lety v USA neřekl. Alespoň nepoužívejte pro podporu svých teorií lži.

  Ještě jedna věc je na vašem příspěvku pozoruhodná - bankovní systém berete axiom - viz ty řeči o licenci atd. Znovu tedy opakuji, že řada věcí v minulosti byla opěvována, aby je následně historie shledala nefunkčními. Totéž je i případ bank, které v dnešní podobě neexistují ani 100 let. Ten systém je prostě nefunkční a je to praxí potvrzeno, co chcete víc? Je v ČR jsme platili (z jiných důvodu) bankám 150 mld Kč z peněz nás všech. To je přece zcela skandální! Kdyby platilo co říkáte vy, tj. půjčují jen co mají a současně systém je tka dokonalý, tak se i těch našich 150 mld nikdy nestan!

  K vaší větě o vytváření peněz bankami
  Pokud mate jine informace, prosim o nejake hodnoverne odkazy, ze banky mohou pujcit penize, ktere nemaji.
  Pokud vezmete jako hodnověrný zdroj VŠ pedagožku, pak např. zde:
  http://www.thinktank.cz/index.php?id=290&tx_ttnews%5Btt_news%5D=259&tx_ttnews%5BbackPid%5D=269&cHash=0fb4eb4da6

  Pokud vezmete jako hodnověrný důkaz sebe sama, pak např. tento text:
  Je to o tom, ze osoba A ulozi do banky 100 Kc. Banka z nich 90 Kc pujci (10 Kc jsou povinne rezervy) osobe B. Ta z nimi zaplati osobe C a ta je zase ulozi do banky. Takze v bance je z puvodnich 100 Kc ulozenych 190 Kc - to je ten multiplikacni efekt.

  Jak to že banka půjčila 90 Kč, aniž prvnímu střadateli odečetla 90 Kč? Banka půjčila peníze, které neměla. To že to dělá pár set let na základě platné zločinecké legislativy s toho sice dělá legální krok, mezi lety 1948 a 1989 zde byla legální např. cenzura, každý režim si zákony nastaví jak potřebuje - nic to ale nemění na iracionální povaze celého bankovního systému.

  Naopak já budu vděčen za odkaz na hodnověrnou informaci, která tvrdí to co tvrdíte vy.