Hlavní navigace

Názor ke článku Jaké jsou pravé příčiny současné krize? od Miloslav Ponkrác - Naprosto souhlasím s článkem a zejména příspěvkem 3. Sám...

 • 10. 3. 2009 16:58

  Miloslav Ponkrác (neregistrovaný) 194.213.44.---

  Naprosto souhlasím s článkem a zejména příspěvkem 3.

  Sám nejsem ekonom, ale přemýšlím, zda ekonomie je vůbec věda. Tedy ekonomie v dnešní podobě.

  Všimnul jsem si, že ekonomové na webu nediskutují, pouze umlčují. „Přečti si toho a toho ekonoma„, a nebo „Nejdříve se o ekonomii něco nauč“ je 99,99% odpovědí všech ekonomů v diskusích. Proboha, já jsem vystudoval kybernetiku a klidně s lidmi diskutuji i o Schrödingerově rovnici v kvantové fyzice, a vůbec mi nevadí, že ten někdo neovládá ani zlomky! Podstata se dá říct jednoduše i bez toho. Jestli ekonomové ovšem nejsou s to ani říci podstatu bez ponižování, pak je otázkou proč. Jedna z odpovědí proto, že tomu sami nerozumějí (ani nemohou, vůbec netuší, kolik věcí si ujasní diskusí s jinými lidmi), a jen slepě následují vzory. Pak ovšem není divu, že ekonomika je na tom tak jak je, když ekonomové o ekonomii raději nediskutují, aby se neprovalilo, že je to věda na vodě.

  Podle mého věda je něco, co je schopné věci predikovat, či řídit. Obojí vlastně spolu souvisí, těžko budete něco řídit bez predikce.

  Já právě u ekonomů nevidím schopnosti cokoli dlouhodobě předvídat. Nevidím u nich žádnou prozíravost. V dlouhodobém horizontu už ekonomové nemyslí vůbec.

  Trochu mě děsí, že právě takoví lidí, jako jsou ekonomové, s jejich vědou, která není s to ani předvídat, ani nic efektivně řídit, chtějí druzím říkat, jak mají postupovat. Nebo dokonce chtějí brát do svých soukromých rukou mé důchody za desítky let. Copak jsem blázen, abych jim to svěřil?

  Jinak jsem si všiml, že soukromé banky zatím moc toho nepředvedly. U nás jsme je nadotovali minimálně 150 miliardami korun, ve světě se teď opět dotují. Sakra není tohle jeden z důkazů, že banky obecně jsou neefektivní a současný ekonomický model není dobrý? Kde tedy vůbec berou ekonomové tu sebejistotu, když na co sáhnou, tak podělají?