Hlavní navigace

Názor ke článku Potvrzeno: Java bude Open Source! od Engeor - [29] "Řekl bych, že Java a C++ jsou...

 • 14. 11. 2006 18:30

  Engeor (neregistrovaný)

  [29] "Řekl bych, že Java a C++ jsou IMHO z ohledu "výšky" jazyka tak nastejno."

  Do jiste miry ano, ale Java poskytuje nekolik konceptu, ktere posouvaji dale od assembleru, jeste dale nez je C++.

  [26] "Mimochodem naprosto nechápu, proč se Java pořád staví oproti C++, který je úplně jiným druhem jazyka, než Java."
  [29] "Prosím nesrovnávejte Javu s C++, je to srovnání jablek s hruškami."

  Srovnani Javy a C++ je samozrejme zcela na miste, protoze jsou to oba vyssi programovaci jazyky, ktere poskytuji priblizne stejnou miru abstrakce (az na tech nekolik prvku). Jinymi slovy jsou to oba objektove vyssi programovaci jazyky pro obecne uhlohy.

  [29] "Proto bych Javy srovnával také s virtuálními jazyky, jako je Python, Ruby, Lisp, Smalltalk a podobně."

  Ted jste tedy teprve dokonale promichal ovoce. Java je programovaci jazyk i pro narocenjsi ulohy, kdezto Python a Ruby jsou obecne skritpovaci jazyky, Lisp je sice obecny, ale pro svou povahu uzivany zejmena pro reseni uloh umele inteligence a Smalltalk je zase oproti Jave a C++ dusledne objektovy, takze ma od Javy a C++ dal nez Java od C++. Nemluve pochopitelne o knihovnach, komunite a podpore. Pokud uz chcete srovnavat Ruby a Python, pak tedy s JavaScriptem.

  [26] "...a srovná se jak se píší jádra operačních systémů v Javě, jak se píší ovladače kernelu v Javě, jak se píší programy pro jednočipy s několika málo kilobajty paměti v Javě, apod.. Protože tohle vše je doména C/C++..."

  To je vubec poprve, co pisete C/C++, do te doby jste uvadel pouze C++, takze by bylo dobre si uvedomit ten obrovsky rozdil mezi C a C++ a pripomenout si ho, kdyz mluvite o programech extremne citlivych na rychlost a nemate rad michani ovoce.

  A jinak, z textu jsem to uplne nepochopil, ale nejsem si jisty, zda prikladate nejakou vahu tomu, ze programy psane v Java bezi obvykle na VM, kdezto programy psane v C++ obvykle ne. Ono to totiz k diskusi o jazycich jako takovych neni moc relevantni