Hlavní navigace

Názor ke článku Potvrzeno: Java bude Open Source! od Miloslav Ponkrác - [24] "Kdyz ale nazves Javu paskvilem, tak to...

 • 14. 11. 2006 15:47

  Miloslav Ponkrác (neregistrovaný)

  [24] "Kdyz ale nazves Javu paskvilem, tak to trochu pejorativne zni. Imho je dneska Java ve srovnani s C++ vyssim programovacim jazykem."

  Řekl bych, že Java a C++ jsou IMHO z ohledu "výšky" jazyka tak nastejno. Mají plus mínus ty stejné prostředky. Ale jak říkám, nesrovnával bych Javu a C++, ale srovnával bych Javu s jazykem běžícím na virtuální mašině.

  C++ je jazyk, jehož prioritou je vytáhnout maximální rychlost a efektivitu za naprosto minimálního použití paměti a dalších prostředků počítače. Pro to je C++ vyvíjeno a proto C++ vznikl. Z toho vyplývá velmi bohatá syntaxe C++ a obrovské možnosti toho jazyka, byť v nepovolaných rukách trochu nebezpečné.

  Java je jazyk, který rezignoval na mnohé možnosti, které poskytuje C++ a dát Vám je nemůže. Jejím cílem bylo poskytnout jednoduché virtuální prostředí. Proto bych Javy srovnával také s virtuálními jazyky, jako je Python, Ruby, Lisp, Smalltalk a podobně. Všechny tyto jazyky mají automaticky garbage collector, všechny mají objekty (s výjimkou Lispu, kde je můžete nadefinovat) a na rozdíl od Javy je v nich všechno objektem, tedy i čísla. Dokonce je v nich objektem i řada dalších věcí, která v Javě není, čímž je všechno jednodušší a průhlednější. Všechny tyto jazyky podporují řadu dalších věcí, které Java nemá.

  Prosím nesrovnávejte Javu s C++, je to srovnání jablek s hruškami. Až Java bude vhodná pro stejný typ úloh jako C++, pak prosím, ale k tomu Java vhodná není.

  Používejte prostě na věci pravé prostředky a pak nemá smysl srovnávat jedno s druhým.