Hlavní navigace

Názor ke článku Ani Ježíškův táta letos nebude! od noname - no já jsem se také kdysi zabýval tím,...

 • 19. 12. 2006 14:50

  noname (neregistrovaný)

  no já jsem se také kdysi zabýval tím, jestli mám či nemám věřit v boha, za komunismu se o tom vůbec nemluvilo, po komunismu k nám nasadili do školy člověka, který nám vyprávěl co a jak bůh dělal, ale měl jsem na něj asi moc složité otázky ;)
  Něco jsem o tom četl, zejména mě pak zaujala bible jako fenomén, zajímalo mě, jak a kdy vznikala a dozvídal jsem se spoustu věcí - že byla bible mnohokrát přepsána, že spousta materiálů se církvi nehodila a tak je zavřela pod zámek, něco jsou zase zcela nové záležitosti (třeba "peklo" vzniklo až v 7. století atd.).
  Zajímal jsem si i o další náboženství a zaujala mě spousta společných rysů a v čem se liší. Nakonec mi z toho vyplynulo, že křesťanské náboženství je celé vzniklé z nepochopení krista, respektive ze záměrného pokrucování faktů.
  Podle mého názoru (který nikomu nevnucuji) se to mělo asi tak, že Ježíš opravdu existoval a hlásal východní účení, ve kterém jde vlastně o to, že každý je tvůrcem své karmy, že dobré činy jej povznesou, že tedy bůh je v každém z nás. A přesně to on hlásal a je to i v bibli, že tedy bůh je všude, a protože tehdejší lidé vyznávali "živoucí" bohy, ptali se jej, jestli i on je bůh. A on logicky odpovídal, že bůh je všude a vyplývalo z toho, že i on je bůh. Měl velmi dobré odpovědi na všechno, které vycházely právě z východní teologie - schválně si přečtěte nějaké rozhovory s východními "mudrci" a poznáte jejich úžasnou schopnost vše krásně vysvětlovat na příměrech, s logickými a poučnými závěry - takový člověk mohl pak působit pro ostatní až (ne-/nad-)přirozeně a mohli jej začít vzývat a proto byl popraven atd.

  Když si pak vezmu nějaké staré české pověsti, které popsují to co se stalo v 9., 10. nebo 11. století a porovnám to se skutečností (resp. s tím, co se na základě nějakých dochovalých důkazů domníváme, že se opravdu stalo), je vždy vidět nějaký reálný základ ale ve výsledku naprosto pokroucený děj. A věřím, že přesně stejným způsobem došlo k pokroucení toho, co dělal a hlásal ježíš, když si zkusíte přečíst o jeho životě s touto optikou a zkusíte takto hledat jak se to asi mohlo ve skutečnosti stát, tak se možná pobavíte. Léčení nemocných nebude záhadou díky skvělým (dokázaným) lékařským schopnostem východních mudrců, v proměnění vody na víno poznáte schopnost lidem básnit o vodě takovým způsobem, že se pro ně stane nektarem lepším než víno atd.

  Takže moje "víra" je víra v boha v člověku - v jeho (zapomenuté) schopnosti, (nevyužívané) možnosti a v jeho psychiku. Špatné činy poškozují psychiku, dobré jí posilují. Není k tomu třeba nějakého dalšího soudu. Soudný člověk se po spáchání špatného činu cítí tak špatně, že by jej raději nespáchal, a s vědomím tohoto raději ani špatné činy nepáchá.