Hlavní navigace

Názor ke článku Ani Ježíškův táta letos nebude! od Mirek - Existuje dosti zajímavá teorie tzv. "memů". Nevím, jestli...

 • 19. 12. 2006 7:49

  Mirek (neregistrovaný)

  Existuje dosti zajímavá teorie tzv. "memů". Nevím, jestli to řeknu přesně, ale podle této teorie se lidé chovají jako nosiče informačních "balíčků" (memů). Memy se chovají dost podobně jako počítačové viry (tím neříkám, že to jsou počítačové viry - nebo, že jsou to ošklivé věci :o) ... mají snahu se šířit. Je to asi hodně důležitý princip, díky němuž asi máme vůbec nějakou společnou kulturu, dokážeme cítit sounáležitost s větším počtem lidí, než máme ve svém okolí (sounáležitost s národem například) atd.

  Také je zajímavé, jak se chováme, jako lidské bytosti, při přijetí a dalším šíření memu. Vypadá to, že častokrát nosiče (tedy člověka) nehodnotíme jen podle toho, jakou sbírku memu "nosí", ale též podle schopnosti a ochoty je šířit dál. Obvzlášť, jsme-li nosičem stejných memů.

  Otázka také je, co znamená přijetí memu ... tady je prostě asi nutné obsahu memu uvěřit, a to buď kvůli obsahu samotnému, nebo kvůli autoritě poskytovatele memu. V tomto ohledu je zajímavé, že po přijetí už většinou nepovažujeme za nutné brát ohled na to, co hrálo roli pro uvěření (obsah nebo autorita), mem je prostě náš a my se ho snažíme předat.

  Teď vlastně dělám totéž. Kdysi jsem slyšel o teorii memu, a to z úst páně doktora Fr.Koukolíka, kterého považuju za autoritu. V tomto memu o memu se mi zalíbila jeho vnitřní logika, která mi lecos osvětluje a teď se snažím tento mem šířit :o)

  Otázka je, má-li to, co tu teď píšu alespoň částečný odraz v realitě, jaký vlastně ... a hlavně, má-li cenu se vůbec kvůli tomu hádat, protože to je jen mem ... stejně jako jakákoli informace, se kterou pracujeme.

  Logika sem, víra tam ... jsme jen lidé ... jsme dost tvrdě limitovaní ve schopnosti vnímat a rozumět ... a jsme vůči světu kolem nás nejspíše v postavení slepců, z nichž si každý jeden ohmatal jen malou část slona a teď mluví o tom, jak vypadá slon celý :o)

  Mj. logika a věda je vlastně postavena za účelem ověřovat si tvrzení kolegů, kteří hmatají o kus dále - mluví pravdu? A když ano ... Používají pro tytéž skutečnosti podobné termíny? Vyvolávají ve mně jejich slova tytéž obrazy, které oni do slov překládají? Hm? :o/

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).