Hlavní navigace

Názor ke článku Ani Ježíškův táta letos nebude! od Yuhů - Sám jsem si vírou v Boha zajímavě prošel,...

 • 19. 12. 2006 1:20

  Yuhů (neregistrovaný)

  Sám jsem si vírou v Boha zajímavě prošel, takže možná znám odpověď. Ještě předtím odbočím. Studoval jsem fyziku a mou touhou bylo pomocí ní vyvrátit paranormální jevy. Aby lidi viděli, že nemají věřit na geopatogenní zóny a tak. Jenomže časem jsem zjistil, že geopatogenní zóna není jev fyzikální, nýbrž jev kulturní/spole­čenský/memetic­ký. Podobně to bude s Bohem. Bůh existuje minimálně jako sociální veličina.

  Teď k té logice. Stejně jako nelze říci, že z fyzikálního hlediska neexistuje vodník (co kdyby na jiné planetě), nelze říci, že neexistuje Bůh. Takže máme teorii Boha. V době dospívání jsem se s teorií Boha setkal a zkusil jsem ji.

  Zkusím příměr ze hry Sudoku. Kdo to hrajete, asi znáte situaci, kdy prostě nevíte jak dál. (Kdo Sudoku nezná, představte si třeba těžkou křížovku.) V políčku může být jednička nebo dvojka, ale nelze rozhodnout. Co takhle to tipnout?

  Když v Sudoku tipujete, tak jste na tenkém ledě. Může se to celé nepodařit. Ale občas se stane, že se to vyluštit podaří. Stejně tak v životě, pokud je člověk v těžké situaci, zkusí vsadit na Boha. Vtip je v tom, že jakmile zkusíte "uhádnout" jedničku, musíte jí uvěřit a doplňovat dál. I já jsem kdysi zvolil Boha. A dlouho to smysl dávalo. Teprve po čase jsem si uvědomil, že řešení je špatně a všechno jsem smazal a začal znova. Chce to hodně odvahy.

  Je to podobné, jako když se ztratíte na mapě. Ta modrá značka přece měla odbočovat doprava, jaktože odbočuje doleva? To už jsem to rozcestí přešel? To není možné. Budu věřit, že jsem ho nepřešel a že tohle není odbočka.

  Věřící člověk je úzce vtažen do memetického systému náboženství. Zevnitř se ten systém jeví nesporný, podobně jako funguje newtonovská mechanika, dokud neřešíme rychlost světla. Náboženství obsahuje hodně rituálů a myšlenkových konstrukcí, které mají za úkol člověka udržet uvnitř a na okraj teorie se nepouštět. Nejvíc působí to, když se věřící lidé navzájem potkávají a svůj komplexní mem si navzájem posilují tím, že odmítají rychlost světla (tedy problematiku, u které náboženské vysvětlení skřípe). To by bylo na román. Chápete z toho, co jsem psal, že víra nemusí být nelogická, pokud se uzavře do nějakého systému?