Dnes jsem se dostal k velmi zajímavému čtení. Je jím Nařízení vlády 361/2007 Sb. , kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci.
Nařízení obsahuje hygienické limity pro vykonávání práce, nás kancelářských krys se týkají především limity na plochu pracovního místa, objem kanceláře na jednoho zaměstnance, předepsané výsky stolu, sedáku, minimální prostor pro nohy atp. V letním období se nás může týkat také poměrně komplikovaným způsobem předepsaný pitný režim, který se počítá přes teplotu, vlhkost, proudění vzduchu, koeficienty ztráty tekutin zaměstnance odpařováním (močit se asi nesmí) a dobu vykonávání práce.
Nejzajímavější pasáž je ale tato:
Hlava IV
Podmínky ochrany zdraví při práci se zobrazovacími jednotkami
§ 50
Bližší hygienické požadavky na zobrazovací jednotky
(1) Na obrazovce zobrazovací jednotky se nesmí vyskytovat kmitání,
plavání či poskakování znaků, řádků, střídání jasů a podobně. Jas a
kontrast mezi znaky a pozadím na obrazovce musí být snadno
regulovatelný i vzhledem k okolním podmínkám. Obrazovka musí svou
konstrukcí umožňovat posunutí, natáčení a naklánění podle potřeby
zaměstnance. Musí být umístěna tak, aby na ní nevznikaly reflexy ze
svítidel či z jiných zdrojů, jako jsou okenní otvory, světlé stěny,
nábytek a podobně. Vzdálenost obrazovky od očí pro obvyklou
kancelářskou práci nesmí být menší než 400 mm, jas obrazovky nesmí být
menší než 35 cd/m2.(2) Klávesnice musí být při trvalé práci oddělena od obrazovky, aby
zaměstnanci umožnila zvolit nejvhodnější pracovní polohu. Volná plocha
mezi předním okrajem desky stolu a spodní hranou klávesnice musí
umožňovat opření rukou i zápěstí. Povrch klávesnice musí být matný, aby
na něm nevznikaly reflexy. Písmena, číslice a symboly na tlačítkách
musí být dobře čitelné a kontrastní proti pozadí.(3) Rozměry desky stolu musí být zvoleny tak, aby bylo možné proměnlivé
uspořádání obrazovky, klávesnice a dalšího zařízení. Deska pracovního
stolu a dalšího zařízení musí být matná, aby na ní nevznikaly reflexy.
Držák pro písemnosti musí být umístěn co nejblíže k obrazovce, tak aby
pohyby hlavy a očí byly omezeny na minimum. Opěrka pro dolní končetiny
musí být poskytnuta každému, kdo ji vyžaduje.
Je samozřejmě otázka, jak to celé pochopit a co zákonodárce myslel pojmem oddělit. Já to chápu tak, že notebooky byly vrženy do ilegality. I když by se při dobrém slovíčkaření snad kloub dal považovat za způsob oddělení, zcela jistě u notebooku neumožňuje najít ergonomicky nejlepší pracovní polohu, tedy monitor ve výšce očí a klávesnice na nižším stole.
Pokud nemáte rádi svého zaměstnavatele, vřele doporučuji prostudovat si celé nařízení. Jsem si jistý, že každý najde něco, s čím pak může svého šéfa buzerovat.
Na závěr ještě poznamenám, že vláda je v tom tentokrát asi nevinně, nařízení jen implementuje příslušnou směrnici ES.
Zajimavy je bod 1) ktery rika ze "jas nesmi byt mensi nez X", zatimco ja osobne mam problem takovy, ze "jas nesmi byt vetsi nez Y". Vetsina levnych LCD monitoru je strasne presvicena a jas nelze stahnout na rozumnou mez (coz je pod cca 35 cd/m2).
Stejne tak nelze dost dobre regulovat kontrast, zvlaste u soucasnych silenych notebookovych displeju, ktere obvykle zadny kontrast ani nemaji (mene jak 150:1 je des).
Co je na tom nepochopitelného? Píše se tam o trvalé práci. Existuje snad někdo, kdo trvale pracuje na notebooku? Proč si raději nepořídí externí klávesnci, popřípadě i dokovací zařízení.
Větší problém vidím v nových "moderních" velmi reflexních obrazovkách - v setmělém obchodě to vypadá skvěle, jinde je to prakticky nepoužitelné.
To petr(5): asi tak.. a jsi druhy clovek ktereho vidim ze ma spojeno notebook=thinkpad (u me T61)
i kdyz od te doby co to ma lenovo to zacina pomalu ale jiste jit s kvalitou dolu.
Pokud si clovek na takovemto notebooku zvykne na trackpoint a klavesnici kterou thinkpady maji skvelou a pise vsema 10, tak nemusi cely den zvednou tlapy z klavesnice. Nemusi prehmatavat. Od te doby co jedu 100% na noteb.. tedy thinkpadu tak me prestalo bolet prave zapesti. Kdo nepoznal tak nevi...
Jeste jsem koukal ze nektere Dell notebooky maji trackpoint a robustni konstrukci - takze az to lenovo pokazi uplne tak bude jeste jedna posledni alternativa...
Kdyz mam k notebooku pripojen druhy monitor, tak je ale definice take splnena, ne? Klavesnice je od obrazovky (od jedne ze dvou) oddelena ;)
Jinak ja mam jiny problem... Kdyz si k notebooku pripojim klavesnici, tak zase nesplim minimalni vzdalenost hrany stolu od hrany klavesnice... A opravdu nechci na monitor notebooku koukat pres celej stul. Tak jak to mam ted aktualne mi plne vyhovuje, at si nejakej urednik zkusi prijit otravovat!
btw: mohu nekde zamestnavateli podepsat, ze se prava na oddelenou klavesnici vzdavam (resp. NECHCI)?
btw2: muj notebook ma plnohodnotnou klavesnici (vcetne numericke) a pracuje se mi na ni mnohem lepe nez na externi. Mam jen externi bezdratovou mys.
No mě teda zaujalo něco jinýho, konkrétně věta "Na obrazovce zobrazovací jednotky se nesmí vyskytovat kmitání, plavání či poskakování znaků, řádků, střídání jasů a podobně." Na základě toho bych mohl požadovat LCDčko k jedný dohledový stanici, kde je originálně CRTčko a tramvaje s ním docela dokážou "kouzlit".
jsem rád, že někdo myslí na zaměstnance, někde je pracovní prostředí opravdu tristní. Toto hodnotím jednozačně jako dobrou věc. Samozřejmě, že v zemích s velmi nízkou nezaměstnaností je to zbytečné - když mě zaměstnavatel bude štvát, tak ho prostě změním. Jsou ale země i vyšší mírou nezaměstnanosti (a v každé zemi se to může měnit) a tam to pak má opodstatnění, protože zaměstnanec dává přednost příjmu pro rodinu než svému zdraví. Jednoznačně chválím EU a je to pro mě jen dalším důkazem, že přenosem kompetencí mimo ČR se dostaneme konečně ze středověku, který u nás vládne. Je to smutné, ale je to tak - v ČR politici pro lidi nedělají vůbec NIC.
Kdyz si dneska koupite treba notebook od HP, tak k tomu skutecne dostanete listecek, na kterem je napsane, ze pro kratkodobou praci to pouzit muzete, ale v zamestnani k tomu musite pripojit externi klavesnici a externi monitor.
Podle me vcelku rozumne, jen bych rekl, ze ve vimu (kde jsou kurzorove klavesy a numericka cast zbytecne a zpomaluji) mi prijde normalni externi klavesnice vyrazne horsi. Porad ale plati, ze je nemozne pri praci jen na notebooku dat monitor do ergonomicke vysky, takze je jedine dobre, ze to nejaky zakon zakazuje.
Re: MartinV "Existuje snad někdo, kdo trvale pracuje na notebooku?"
Existuje kopa takych ludi, napriklad ja: Hodne cestujem a pocitac potrebujem mat stale u seba, aj ked sedim v Office pracujem len na notebooku bez externej klavesnice a monitora, nakolko som zvyknuty, na jeden rozmer klavesnice jedno rozlozenie klaves, jednu obrazovku a nehodlam pouzivat externu klavesnicu len koli tomu, ze to niekto nariadil. Pre mna je notebook hlavny pracovny nastroj a vyhovuje mi pisat na notebookovej klavesnici...
Tohle je pouze klávesnice, a dokáže nás to otrávit. A co, až nějaká Evropská směrnice nás bude nutit svojí "směrnicí" což už nyní = zákon, například k tomu, že si budeme muset, ze zákona nechat naimplementovat sobě i naším dětem pod kůži čip, který bude identifikovat veškerý náš pohyb a bude sbírat data o naších návycích a dalších činnostech. S tím čipem si myslím, že je to jen otázka času. Podotýkám, že tady řešíte zástupný problém "klávesnice" která věrně představuje tok příkazů a zákonů, kterým se budeme muset v budoucnu podvolit. A proto si myslím, že se naše svoboda den ode dne zmenšuje ruku v ruce s příchodem Evropské zákonodárné mašinérie.
Tohle je pouze klávesnice, a dokáže nás to otrávit. A co, až nějaká Evropská směrnice nás bude nutit svojí "směrnicí" což už nyní = zákon, například k tomu, že si budeme muset, ze zákona nechat naimplementovat sobě i naším dětem pod kůži čip, který bude identifikovat veškerý náš pohyb a bude sbírat data o naších návycích a dalších činnostech. Podotýkám, že tady řešíte zástupný problém "klávesnice" která věrně představuje tok příkazů a zákonů, kterým se budeme muset v budoucnu podvolit. A proto si myslím, že se naše svoboda den ode dne zmenšuje ruku v ruce s příchodem Evropské zákonodárné mašinérie.
Nemám nic proti čipu pod kůží, ale nemůže mě k tomu někdo nutit zákonem. A pokud mě někdo nutí zákonem, tak je to nesvoboda. A ta doba příjde. Každopádně na to bude pozitívní kampaň v médiích :-) Se známými osobnostmi, kteří budou tvrdit v TV, že čip už mají a že je to báječné. To znamená, že konzumní společnost to odklepne klidně v feferendu :-) Sranda je, že dělám taky na notebooku, ale v práci mám druhý monitor a externí klávesnici, čímž nařízení vlády splňuji. Když však zaměstnanec zrovna sedí ve vlaku a ťuká do notebooku pracovní texty, tak ho odchytí vlaková policie, že nesplňuje nařízení vlády 361/2007 sb a vyzve cestujicího, aby odevzdal notebook a že proskoumají co tam psal, zda li pracovní nebo soukromé texty. A budou li texty pracovní, tak začne buzerovat zaměstnavatele, že nevytvořil zaměstnanci odpovídající podmínky. Na druhou stranu, každý zaměstnavatel může svému zaměstnanci, který pracuje na notebooku, koupit klávesnici za 70 kaček a nechat si podepsat převzetí s poučením dle nařízení 361/2007 sb. :-). Trochu scifi, nebo vspomínky na RVHP? A co když skladník v práci používá PDA, nebo I-fon, potřebuje klávesy? :-)
Mé jméno je Lukáš Nevosád (@lukasnevosad) a jsem spolumajitelem firmy two bits (@twobits_cz) provozující několik zahraničních portálů o cestování. Přestože se v poslední době věnuji především vývoji, mým velkým koníčkem je internetový marketing.
Přečteno 34 168×
Přečteno 23 430×
Přečteno 18 841×
Přečteno 15 708×
Přečteno 14 145×