[31] EXE se ani moc nepoužívají, spíš se v poslední době objevují AIR aplikace (také instalované, ale s výhodou sandboxu, multiplatformnosti, aktualizací přes web, atd.) - viz třeba Twhirl (Twitter klient) nebo hezká ukázka je http://timesreader.nytimes.com/timesreader/. To je pro Apple samozřejmě ještě větší hrozba než Flash Player v browseru.
Vaše úvaha by měla naprostou logiku, kdyby byl Flash plně a okamžitě nahraditelný jinou technologií. Jelikož není, pak hypotetický zánik Flashe na webu by vedl k dvojímu důsledku: Část dnešních aplikací SWF by byla nahrazena webovými standardy (to je pozitivní krok) a část by vývojáři museli přeprogramovat do nativních aplikací - jednu pro Windows, jednu pro iPad šířenou přes AppStore, atd. A to je podle mě zásadně negativní krok. Proč na Macu Flash/AIR je a na iPadu nebude? Protože Apple vycítil historickou možnost nepozorovaně přenést distribuční model, který uživatelé akceptovali u mobilů, i do oblasti počítačů. Mac přece má zůstat pro pár procent profesionálních uživatelů (grafici, vývojáři...) a hlavním počítačem pro masy má být iPad. Abychom ještě jednou nevzpomínali s nostalgií na dobu, kdy hlavní kauzou, která hýbala světem, byl soud s Microsoftem za to, že nechtěl pustit do svého systému konkurenční browsery.
Mé jméno je Lukáš Nevosád (@lukasnevosad) a jsem spolumajitelem firmy two bits (@twobits_cz) provozující několik zahraničních portálů o cestování. Přestože se v poslední době věnuji především vývoji, mým velkým koníčkem je internetový marketing.
Přečteno 33 999×
Přečteno 23 321×
Přečteno 18 415×
Přečteno 15 633×
Přečteno 14 063×